Alexander Tekniği ile Sahne Korkusuna Son

Alexander Tekniği ile Sahne Korkusuna Son. Alexander Tekniği Sahne dünyasından pek çok sanatçının hayatını değiştirmiştir. Olcay M. Gardner yazdı

 

Alexander Teknigi Sahne Korkusuna Son
Alexander Tekniği ile Sahne Korkusuna Son. Alexander Tekniği Sahne dünyasından pek çok sanatçının hayatını  değiştirmiştir. Olcay M. Gardner yazdı

Alexander Tekniği; Frederick Matthias Alexander’ın sürekli yaşadığı ses kısıklığı problemine karşı geliştirmiş olduğu bir tekniktir.

Alışkanlık haline getirdiğimiz yanlış duruşları, hareketleri düzelten, vücudun denge koordinasyonunu sağlayan, vücut kullanımının kişisel farkındalığı üzerinde odaklanan pratik ve basit bir metottur.

Bu teknik vücut problemlerini çözmenin akıllı bir yolu olmuştur.

Terapi veya bir egzersiz biçimi değil, sıkıntı veren alışkanlıkların ve bazı özellikli durumların değiştirilmesine yarayan bir kişisel farkındalık tekniğidir.

Bireylerin süre gelen alışkanlıklarındaki hataları, yanlışları değiştirmeleri çok kolay olmadığından; Alexander Tekniğini öğrenme aşamasında çok sayıda zorlukla karşılaşılmaktadır.

Hatta bu süreç pek çok kişi için çok sancılı geçer.

Örneğin; yanlış nefes tekniği kullanarak şarkı söyleyen bir vokalistin performansını arttırabilmesi için uygulaması gereken doğru nefes tekniğine alışması bir hayli zaman alabilir. Özellikle müzikal performanslarda bir vokalistin, piyanist ya da herhangi bir müzisyenin önceden öğrenilmiş yanlış alışkanlığını yenme sürecindeki yaşadığı stres, gerginlik, panik atak, mantıksız davranışlar… v.s. Alexander Tekniğinin uygulanmasını çok zorlaştırmaktadır. Alışkanlıkların değiştirilmesi zordur.

Alışkanlıklar büyük bir oranda bilinçsiz olarak yapılan hareketlerdir.

Alışkanlıklar bir soruna sebep olsalar da, erken öğrenme döneminde edinildiğinden varlıklarını  sürdürmektedirler.

Alexander Tekniğinde karşılaşılan zorluklar; dolu zannettiğimiz bavulun aslında boş olduğunu fark etmek, merdiven basamaklarının bittiğini düşünürken bir basamak daha olduğunu fark etmek gibidir.

İnsanlar eski ve yanlış alışkanlıklarını kendilerine zarar verdiğini bilseler de bırakamayabilirler.

Alexander Tekniği; oturma, yatma, ayakta durma, yürüme, ağırlık kaldırma ve diğer pek çok aktivitede uygulanabilir.

Sahne sanatlarında Alexander Tekniği çok kullanılmaktadır.

Sahne dünyasından pek çok sanatçının hayatını  değiştirmiştir.

Yehudi Menuhen, James Galway, Sting, Paul McCartney gibi pek çok ünlü bu tekniği kullanmaktadırlar.

Ayrıca Alexander Tekniği; Londra’daki The Julliard School ve The Royal College of Music gibi gelişmiş müzik okullarının müfredatında yer alan, Amerika’da çok sayıdaki müzik ve drama kolejlerinde öğretilen bir tekniktir.

Sanatçıların sahne korkusunu yenmeyi sağlayan bu teknik; müzisyenlerin ya da icracıların gerçekte sahip oldukları yeteneklerini en iyi ve en üst seviyede kullanabilme becerilerini arttırır.

Hem amatörler, hem de profesyoneller bu tekniği; enstrümanlarını geliştirmede, vokal yeteneklerini, rol yapma becerilerini geliştirmede ve sahne korkusu ile başa  çıkmada kullanmaktadırlar.

Sahne korkusu; sadece amatörler ya da sanat hayatına yeni başlamış müzisyen, dansçı ya da aktörlerin hissettikleri bir durum değildir.

Senelerce sahne tecrübesi olan bir sanatçının, bu stres ve korkuyla daha fazla başa çıkamayıp meslek hayatına son verdiği görülmüştür.

Gösteri öncesi heyecanlı olmak gayet normal bir duygudur.

Bütün heyecan açığa  çıkmamış bir enerji olarak vücutta birikir.

Performans sırasında merakla beklerken oluşan büyük miktardaki enerji, sahne performansı  sırasında açığa çıkar ve serbest kalır.

Bazıları kendisini güçlü  ve güvenli hissederken, bazı sanatçılar; korku, endişe, kızgınlık gibi pek çok kuruntulardan dolayı sahneyi tehlikeli bir alan olarak görebilmektedir.

Titreme, terleme, yoğunlaşma bozuklukları, davranış dengesizlikleri gibi semptomlar gösterilmektedir.

Sahne korkusundan dolayı bu semptomların ciddi sağlık problemleri ile sonuçlanan örnekleri de olmuştur.

Sahne korkusu; bireyin korku yaşadığında gösterdiği en önemli fiziksel tepkilerdir.

Kişinin korku ve endişe anından kaçma duygusu “Fight or Flight” sendromu olarak da bilinmektedir.

Vücut; topluluk önünde konuşurken ya da seyirci karşısına çıkarken yaşanan endişe ve korkular karşısında bilinçsizce gardını alır.

Yüksek adrenalin salgılandığında vücut; sanki bir tehdit altındaymış gibi kişiyi en kötüsüne hazırlamaya çalışır.

Kaslar gerginleşir, kan çekilir, el ve ayaklar soğur, kan basıncı düşer, nefes hızlanır, düşünce karışıklığı yaşanır.

Alexander Tekniği sayesinde kişi bu semptomları nasıl kontrol altına alacağını  öğrenir.

İlk olarak kişinin yaşadığı tüm semptomlar tek tek tespit edilir.

Daha sonra bu tekniğin yardımı  ile çözüm analizleri yapılır.

Analizler sırasında yaşanan deneyimler; sorunun çözümünün altın anahtarı gibidir.

Alexander Tekniği; sanatçıların sahne korkusunu aşabilmeleri için ilk olarak; kişiye hissettiği duyguları doğru olarak tanımlamasını sağlatır.

Hissedilen duygular analiz edildikten sonra gergin kasların rahatlatılması, nefes kontrolünü  sağlama, semptomları önceden yaşatma ve tabii ki beslenme kontrolü  ile sahne korkusu tamamen yenilebilir.

Sahne korkusundan kaynaklanan stres, heyecan, korku gibi duygular beklenilen psikolojik reaksiyonlardır.

Fakat bunlar; fiziksel tepkilere sizi hazırlar.

Bu teknik ile kontrol altına alınan semptomlar, fiziksel reaksiyonların hepsini olumluya çevirebilir.

Her bireyin sahne korkusu ile ilgili gösterdiği tepkiler ve yaşadığı semptomlar çok farklıdır.

Korkuyu ve yoğun stresi atlatabilmek için her sanatçı kendine göre metotlar geliştirmiştir.

Bu metotlar; birçoğumuzun farkında olmayarak edindiği alışkanlıklara dönüşür.

Yapılan bireysel çalışmalarla hem kişinin vaz geçemediği alışkanlıklar değiştirilebilmekte, hem de kişinin kariyer hayatında ilerleyebilmesi sağlanmaktadır.

Bu teknik; sanatçıların korkulu rüyaları olan sahne korkusunu yenmelerinde önemli ölçüde yardımcı bir metot olmuştur.

Yurt dışında pek çok sanat okulunda, bu tekniğin metotları ders olarak müfredatta yer almaktadır.

Sahne korkusunu yenmede, müzisyenlerin enstrümanlarını verimli kullanmalarında yardımcı olmada, stres yönetiminde, yanlış duruştan kaynaklanan ağrı ve sakatlıkların giderilmesinde, performansı olumsuz etkileyebilecek zararlı düşünce kalıplarından kurtulmada, ameliyat sonrası iyileşme sürecinin hızlandırılmasında Alexander Tekniği kullanılmaktadır.

Sahne korkusu; ister amatör ister profesyonel olun herkesin yaşayabileceği bir duygudur.

Performans bittikten sonra kişilerin birbirine anlattığı hoş hikayeler haline gelebilen (sahne korkusu ya da sahne psikolojisi kaynaklı yaşanılan) semptomları bir sonraki yazımda örneklemelerle anlatacağım.

Sevgilerimle,

Olcay M. Gardner

olcaymuslu@gmail.com

İlgili Kelimeler:sahne korkusu nasıl yenilir, sahne heyecanı nasıl yenilir, sahne korkusu, alexander tekniği, heyecan nasıl yenilir, sahne korkusunu yenmek, sahne performansı nasıl olmalı, heyecanı yenme teknikleri, sahnede duruş teknikleri, sahne heyecanını yenmek, heyecan nasıl giderilir, sahne fobisi nasıl yenilir, sahne heyecanı, konuşurken heyecan nasıl yenilir, sahne teknikleri, heyecan kontrolü nasıl yapılır, sahnede heyecan nasıl yenilir, alexander tekniği nasıl uygulanır, sahne korkusunu yenme, heyecan duygusu nasıl yenilir,

Ekleyen Olcay Muslu Gardner on 18 Mart 2010.

Facebook Yorumları

 
    Etiketler:,
  İlgili Kelimeler:sahne korkusu nasıl yenilir, sahne heyecanı nasıl yenilir, sahne korkusu, alexander tekniği, heyecan nasıl yenilir, sahne korkusunu yenmek, sahne performansı nasıl olmalı, heyecanı yenme teknikleri, sahnede duruş teknikleri, sahne heyecanını yenmek, heyecan nasıl giderilir, sahne fobisi nasıl yenilir, sahne heyecanı, konuşurken heyecan nasıl yenilir, sahne teknikleri, heyecan kontrolü nasıl yapılır, sahnede heyecan nasıl yenilir, alexander tekniği nasıl uygulanır, sahne korkusunu yenme, heyecan duygusu nasıl yenilir,  

2 Yanıtlar Alexander Tekniği ile Sahne Korkusuna Son

  1. Veysel Cantürk 15 Eylül 2012 de 2:55 pm

    Sn: Olcay M. Gardner ŞU ALEXANDER TEKNİĞİNİ AÇIKLAYINDA ŞU SAHNE SİTRESİNDEN KURTULALIM. SAYGILAR

    Cevapla

Yorum Yaz

REKLAM VERİN

A Kalite Okuyucu - A Kalite Hizmet - Alaturka Online Farkıyla...

Turkish Airlines, Delta Airlines, Hawaiian Airlines, AirFrance, Swiss Air,Lufthansa,Virgin Atlantic gibi Havayollarının, Office Depot, Enterprice, Wallmart, Macy's, Circuit City,Target gibi Amerika'nın önde gelen birçok şirketinin reklam verdiği ilk ve TEK Türkçe İnternet Gazetesi olan Alaturka Online' a reklam vererek, Kuzey Amerika’da yaşayan yüzbinlerce Türk’ün sizden haberdar olmalarını sağlayın. Telefon: (213) 342-1010  & (347) US -TURKS  (1-347-878-8757)

alaturka@alaturkaonline.com adresinden veya bu linkteki formu doldurarak bize ulaşabilirsiniz..

AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe İnternet Gazetesi 

Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz !
Gerçek İnsanlar, Gerçek Haberler