1. Los Angeles Türk Film Festivali Jürisi

LATFF Juri Committee

1. Los Angeles Türk Film Festivali Jürisi belli oldu. 1. Los Angeles Türk Film Festivali festivalin jüri başkanlığını usta yönetmen Derviş Zaim üstlenecek.

1. Los Angeles Türk Film Festivali Jürisi

1. Los Angeles Türk Film Festivali festivalin jüri başkanlığını usta yönetmen Derviş Zaim üstlenecek.

Jüride Türkiye’den, film eleştirmeni, Uluslararası Film Eleştirmenleri Birliği (FIPRESCI) Başkan Yardımcısı Alin Taşçıyan da yer alıyor.

Dünyanın en iyi sinema okulları arasında gösterilen Güney Kaliforniya Üniversitesi’nden (USC) Animasyon ve Dijital Sanatlar Bölümü Başkanı Kathy Evelyn Smith, dünyaca ünlü film eleştirmeni ve Los Angeles Sanat Müzesi (LACMA) film küratörü Elvis Mitchell ve saygın sinema okullarından Kaliforniya Üniversitesi-Los Angeles’ın (UCLA) Film, TV ve Dijital Medya Bölüm Başkanı Barbara Boyle, jürinin Amerikalı isimleri olacak.

Gazeteniz Alaturkaonline’ın da sponsorları arasında bulunduğu  1-4 Mart 2012 tarihleri arasında  Hollywood’daki tarihi Grauman’s Egyptian Theater’da (Mısır Sineması) gerçekleşecek 1.Los Angeles Türk Film Festivalinin jüri komitesi:

Derviş Zaim – JÜRİ BAŞKANI

Derviş Zaim Boğaziçi ve Warwick Üniversitelerinde; sırasıyla İşletme ve Kültürel Çalışmalar (MA) eğitimi gördü. Yunus Nadi Roman ödülünü kazanan Ares Harikalar Diyarında (1994) adlı kitabından sonra ilk filmi Tabutta Rövaşata’yı (1997) çekti. Yurtiçi ve yurtdışında birçok ödül kazanan bu filmi, yine benzer biçimde, prestijli birçok ulusal ve uluslararası festivallerden başarıyla dönen Filler ve Çimen (2000), Çamur (2003), Cenneti Beklerken (2006), Nokta (2008) ve Gölgeler ve Suretler (2011) adlı uzun metrajlı kurmaca filmleri ve Paralel Yolculuklar (2003-Ortak yönetmen: Panicos Chrysanthou) adlı belgeseli izledi. Derviş Zaim, halen, çeşitli üniversitelerde sinema konusunda ders vermektedir.

Alin Taşçıyan

Alin Taşciyan İstanbul Üniversitesi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler bölümünden 1991 yılında mezun oldu. Mezuniyetinden sonra Milliyet gazetesinde çalışmaya başladı. Onaltı yıl boyunca Milliyet gazetesi grubunda editör ve eleştirmen olarak faaliyet gösterdi. Aynı süre içinde TRT 2 için çeşitli sinema programları yaptı. 2008 yılından beri Star TV’de köşe yazarlığı, Kanal 24’te sinema programı yapıyor. Yıllardır ulusal ve uluslararası birçok festivale danışmanlık ve jüri üyeliği yapıyor. Alin Taşciyan, 2010 yılında FIPRESCI başkan yardımcısı seçildi..


Kathy Evelyn Smith

Kathy Evelyn Smith, dünyanın en iyi sinema okulu olarak gösterilen Güney Kaliforniya Üniversitesi’nde (USC) Animasyon ve Dijital Sanatlar Bölümü Başkanı. Filmleri bugüne kadar Anima Mundi, Hiroshima ve Ottawa gibi uluslararası animasyon film festivallerinde gösterildi. İtalya’da Floransa Santa Maria Konservatuarı, İngiltere`de Londra Modern Sanatlar Enstitüsü ve Avustralya Ulusal Galerisinde kişisel ve toplu çalışmaları sergilendi. Smith, yıllardır geleneksel ve deneysel tarzlarda animasyon filmler yapıyor.

Elvis Mitchell

Elvis Mitchell, 1996 yılından beri KCRW radyosunda, popüler kültürün üreticilerini incelediği ‘The Treatment’ adlı bir radyo programı sunmaktadır. 2000-2005 yılları arasında New York Times’da film eleştirmeni olarak yazılar kaleme almıştır. Harvard Üniversitesi’nde dersler de veren Mitchell, LA Weekly ve Detroit Free Press’te film eleştirileri yazmaktadır. Fort Worth Star’daki eleştiri yazılarıyla 1999 yılında AASFE ödülünü almıştır. Spin ve İnterview dergilerinde editörlük yapmıştır. Hala ‘Under The Influence’ adlı sohbet programını sunmaktadır. Sundance Film Festivali’nde bugüne kadar iki kere jüri üyeliği yapan Mitchell 2011 yazından itibaren dünyaca ünlü Los Angeles Sanat Müzesi’nde (LACMA) film küratörlüğü yapmaktadır.

Barbara Boyle

Barbara Boyle Sovereign Pictures Inc.’in başkanı ve sahibi olarak aralarında My Left Foot, Cinema Paradiso, Reversal of Fortune, Mel Gibson’ın Hamlet’i ve The Commitments gibi filmler bulunan 25 adet filmi finanse edip uluslararası pazarda dağıttı. Sovereign’ın filmleri 14 kez Oscar’a aday gösterilirken dört kez de bu ödülün sahibi oldu. Daha sonra, Valhalla Motion Pictures başkanı olarak, televizyon için Adventure Inc.’in 22 bölümünü, True Whisperers adlı belgeseli ve iki uzun metrajlı filmi (Clockstoppers ve The Hulk) yaptı. Bir yapımcı olarak The Hi Line (2000), Instinct (1999), Bottle Rocket (1996), Phenomenon (1996), Mrs. Munck (1996) ve Eight Men Out (1988) filmlerini çekti. Sinema Sanatları ve Blimleri Adademisi (Academy of Motion Picture Arts and Sciences) üyesi olan Boyle şu anda Project:Involve yönetim kurulu üyeliği, UCLA Hukuk Fakültesi Eğlence Danışma Kurulu üyeliği ve Women in Film (Sinemada Kadınlar) Vakfı Komitesi üyeliğine devam etmektedir. Boyle Film Independent ve Women in Film’in eski başkanıdır. UCLA Hukuk Fakültesi’nden yılın mezunu ödülünü, Film Independent’tan vizyon ödülünü ve Women in Film’den Kristal ödülü kazanmıştır. 2003 yılında UCLA Film, Televizyon ve Dijital Medya bölümü başkanı olan Boyle halen bu görevine devam etmektedir.

Los Angeles Film Festivaline Bilet Almak için tıklayın

1. Los Angeles Türk Film Festivali Jürisi

1. Los Angeles Türk Film Festival Takvimi

1. Los Angeles Türk Film Festivali Uzun Metraj Gösterimi

1. Los Angeles Türk Film Festivali Kısa Film Yarışması

1. Los Angeles Türk Film Festivali Kısa Film Gösterimi

 

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?