1 Mayıs Emek her dilde

1 Mayis Emek Her Dilde1 Mayıs Emek her dilde. Dünyanın dört bir yanında emekçiler bugün 1 Mayıs’ı gösterilerle, yürüyüşlerle kutluyor.

1 Mayıs İşçi Bayramı

1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı, işçi ve emekçiler tarafından dünya çapında kutlanan, birlik, dayanışma ve haksızlıklarla mücadele günü. Dünya üzerindeki pek çok ülkede, resmî tatil olarak kabul edilmektedir. Türkiye’de ilk kez 1923’te resmî olarak kutlanmıştır.

2008 Nisan’ında, “Emek ve Dayanışma Günü” olarak kutlanması kabul edilmiştir. 22 Nisan 2009 tarihinde TBMM’de kabul edilen yasa ile 1 Mayıs resmi tatil ilan edilmiştir.

1 Mayıs İşçi Bayramı, dünyada ve ülkemizde kutlama alanlarında coşkuyla kutlanacak.

Her 1 Mayıs’ta olduğu gibi, bu yıl da işçilerin çektiği zorluklara dikkat çekilecek.

Peki 1 Mayıs tarihçesi nedir? 1 Mayıs sözleri ve şiirleri nelerdir?

1 Mayıs İşçi Bayramı Tarihçesi

İlk kez 1856’da Avustralya’nın Melbourne kentinde taş ve inşaat işçileri, günde sekiz saatlik iş günü için Melbourne Üniversitesi’nden Parlamento Evi’ne kadar bir yürüyüş düzenlediler.

1 Mayıs 1886’da Amerika İşçi Sendikaları Konfederasyonu önderliğinde işçiler günde 12 saat, haftada 6 gün olan çalışma takvimine karşı, günlük 8 saatlik çalışma talebiyle iş bıraktılar. Şikago’da yapılan gösterilere yarım milyon işçi katıldı. Luizvil’de (Kentaki) 6 binden fazla siyah ve beyaz işçi, birlikte yürüdü.

O dönemde Luizvil’deki parklar, siyahlara kapalıydı. İşçiler, sokaklarda yürüdükten sonra hep birlikte Ulusal Park’a girdi. Her eyalet ve kentte, siyah ve beyaz işçilerin birlikte yaptığı gösteriler, gazeteler tarafından, ‘Böylece ön yargı duvarı yıkılmış oldu’ şeklinde yorumlanmıştı.

Bu gösteriler 1 Mayıs’ı izleyen günlerde tüm harareti ile devam etti ve 4 Mayıs’ta kanlı Haymarket Olayı’na yol açtı.

Uygulanan yasal baskılarla bu gösterinin tekrarlanması engellendi. 14 Temmuz-21 Temmuz 1889’da toplanan İkinci Enternasyonal’de Fransız bir işçi temsilcisinin önerisiyle 1 Mayıs gününün tüm dünyada “Birlik, mücadele ve dayanışma günü ” olarak kutlanmasına karar verildi. Böylece ikinci gösteri 1890 yılında yapılabildi.

Zamanla 8 saatlik işgünü birçok ülkede resmen kabul edildi. 1 Mayıs böylece işçilerin birlik ve dayanışmasını yansıtan bir bayram niteliğini kazandı. Günümüzde sosyalist ülkelerde (Çin Halk Cumhuriyeti, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti, Vietnam, Laos, Küba, Venezuela, Nepal, Bolivya) ve daha birçok ülkede tatil günü olan 1 Mayıs’ı işçiler büyük kitle gösterileriyle kutlar; bazı ülkelerde 1 Mayıs siyasal bir eylem biçimini de alır.

 

1 MAYIS SÖZLERİ

● Haksızlıkların, eşitsizliklerin, adaletsizliklerin ve ezilmenin olmadığı, emeğin sömürülmediği, aydınlık, eşit ve güzel bir dünyayı göreceğimiz günlerin geleceği umuduyla, tüm emekçi kardeşlerimizin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutlarız.

● Hakları için ölenlere minnet ve şükran, akan tere selam ve saygı ile 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı Kutlu Olsun.

● Dayanışmanın, iyiliğin, birliğin ve güzelliğin birleştiği 1 Mayıs’ta tüm işçi kardeşlerimizi kutluyoruz.

● En kutsal kazanç alın teri ile kazanılan helal kazançtır. 1 Mayıs’ta bu helal kazanç üzerine kurulmuş en önemli gündür. Bu özel gününüzü kutluyorum.

● 1 Mayıs’ın, anlamına yakışır bir şekilde dostluk ve dayanışma havasında kutlanmasını dileyerek, başta işçi, memur ve emekçiler olmak üzere bütün milletimizin Emek ve Dayanışma Günü’nü kutluyorum.

● Özelde emekçilerimizin, genelde dünya emekçilerinin birlik mücadele ve dayanışma günü 1 Mayıs işçi bayramını kutluyorum.

1 MAYIS ŞİİRLERİ

TÜRKİYE İŞÇİ SINIFINA SELAM

Türkiye işçi sınıfına selâm!
Selâm yaratana!
Tohumların tohumuna, serpilip gelişene selâm!
Bütün yemişler dallarınızdadır.
Beklenen günler, güzel günlerimiz ellerinizdedir,
haklı günler, büyük günler,
gündüzlerinde sömürülmeyen, gecelerinde aç yatılmayan,
ekmek, gül ve hürriyet günleri.

Türkiye işçi sınıfına selâm!
Meydanlarda hasretimizi haykıranlara,
toprağa, kitaba, işe hasretimizi,
hasretimizi, ay yıldızı esir bayrağımıza.

Düşmanı yenecek işçi sınıfımıza selâm!
Paranın padişahlığını,
karanlığını yobazın
ve yabancının roketini yenecek işçi sınıfına selâm!

Türkiye işçi sınıfına selâm!
Selâm yaratana!

PARMAKLIĞIN ÖTESİNDEN

Göremedik sıkıntısız yaşandığını,
Rahatın şiirini yazamadık,
Ne kadar uzak
Heveslerimle içli dişli yaşamak,
Üzmek hastalıklı şiirlerle
Eşimi, dostumu;
Mezar taşları kadar, ölçülü
Beyitler düzmek boy boy.
İçliyimdir herkes kadar,
Düşündürür beni de şu gökyüzü,
Kuş cıvıltısı, nar çiçeği…
Geçtik bir kalem üzerinden.
Huyumdan ettiniz, Cibali Kızları,
Sekiz düğününden önce
Penceremin altından geçenler,
Saçları dağınık, gözleri uykulu,
Çoraba, tütüne gidenler,
Beni huyumdan ettiniz!
Yorgun gözlerinizdeki acıyı
Dert edindim kendime.
Saçlarını tezgahına yolduranları,
Sıtma gebesi tazeleri görmeseydim,
Boşuna harcayacaktım sevgimi.
Şimdi şu parmaklığın ötesinde kaldı
Bütün çalışanlar;
Teker teker sökülmüşüz toprağımızdan,
Havamızdan, suyumuzdan olmuşuz.
Yaşamaktayız aynı çatının altında
Daha mahzun, daha hesaplı.
Rahat günlerin işçisi olacaktık,
Rahat günlerin şairi:
Bir çift sözümüz vardı
Nar çiçeği, gül dalı üstüne,
Dudaklarımızda kaldı!

İTHAF

Biz insanlar
Bir avucun
Beş parmağı kaçar kardeş
Boyun eğmiş, razı olmuş
Gömülmüşüz çamuruna alın terinin
Mayasına hamuruna kara ekmeğin.

Fabrika bacaları çatlayacak hırsından
Sefaletler, felaketler ve kötü niyet
Her gün götürüyor içimizden birini
Şu fabrika, şu vapur, lokomotif düdüğü
Şarkısını tekrarlıyor ezilmişler şehrinin.

Dünyada İşçi Bayramı 

Kamboçya’dan Malezya’ya, Filipinler’den Rusya’ya şehirlerin meydanlarında toplanan binlerce işçi çalışma koşullarının iyileştirilmesini, asgari ücretlerin yükseltilmesini talep ediyor.

Bazı ülkelerde 1 Mayıs kutlamaları dev protestolara dönüştü:

Rusya’nın başkenti Moskova’da 120 bin kişinin katılımıyla dev bir 1 Mayıs yürüyüşü düzenlendi. “Sovyet tarzı” gösteriye kısa bir süre sonra Devlet Başkanlığı’nı terk edecek Dmitriy Medvedev ve halefi Vladimir Putin de katıldı. St. Petersburg’daki 1 Mayıs gösterisi kapsamında yürüyüş yapan en az 17 eşcinsel hakları savunucusunu polis gözaltına aldı. Şehir meclisi geçen ay aldığı kararla “eşcinsel propagandayı” yasaklamıştı.

Fransa’da 1 Mayıs’a aşırı sağcı Ulusal Cephe (FN) damga vurdu. Üzerinde FN lideri Marine Le Pen’in resmi olan Fransa bayraklarıyla Jeanne d’Arc gününü kutlamak için Palais Royal meydanında toplandı. Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, pazar günü yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri ikinci turu öncesinde son büyük mitingini Eyfel Kulesi önünde yaptı. Anketlerde Sarkozy’nin 6 puan önünde görünen sosyalist aday François Hollande ise 1 Mayıs gösterilerine katılmadı.

Almanya’nın çeşitli kentlerinde düzenlenen 1 Mayıs kutlamaları olaylı geçti. Bonn kentinde aşırı sağcıların düzenlediği yürüyüşe sol grupların müdahalesi sırasında bazı göstericilerle polisler arasında çatışma çıktı. Olaylar sırasında polisin göz yaşartıcı gaz ve cop kullanarak göstericileri dağıttığı bildirilirken bir göstericinin yaralandığı öğrenildi. Neumünster kentinde ise aşırı sağcıların daha önceden belirlenen yürüyüş güzergahını değiştirmek istemeleri ve yasak pankartlar açmaları üzerine polisgruba müdahale etti. Olaylar sırasında yaklaşık 100 aşırı sağcı gözaltına alındı.

Avusturya’da bu yılki 1Mayıs gösterileri olaysız geçti. İktidardaki Sosyal Demokrat Parti (SPÖ) tarafından düzenlenen başkent Viyana’daki 1 Mayıs gösterisi, belediye sarayı önündeki Rathaus Meydanı’ndagerçekleşti. Türk toplumunu temsilen dört derneğin yer aldığı tören alanına, ülkede “Feykom” adı altında faaliyet gösteren terör örgütü PKK’nıngirmesine izin verilmedi. SPÖ yetkilileri, PKK’lıların 2010’daki törenlerde tören alanında gıda maddesi satışı yaparak kuralları çiğnediklerini ve Türk temsilcileri taciz ettiklerini vurguladılar.

Yunanistan’da binlerce kişi 1 Mayıs kutlamalarının bir parçası olarak, hükümetin aldığı kemer sıkma önlemlerini protesto ediyor. Otobüsler, trenler ve metro, ulaşım sektörü çalışanları iş bırakma eylemi yaptığı için 24 saat boyunca çalışmıyor. Devlet daireleri kapalı ve hastanelerde ise sadece acil servisler hizmet veriyor.

Bulgaristan’da 1989’a kadar süren komünizm döneminde görkemli bir şekilde kutlanan 1 Mayıs, bu yıl Sofya’da sönükgeçti. 1 Mayıs dolayısıyla eski Komünist Parti’nin (BKP) devamı niteliğindekiana muhalefet, Bulgaristan Sosyalist Partisi’nin (BSP) himayesinde Parlamentoönünde bir miting düzenledi.”1 Mayıs Öfke Günü” sloganı altında düzenlenen mitinge büyük birbölümünü yaşlıların oluşturduğu yaklaşık 2 bin kişi katıldı.

Bosna-Hersek’te eski Yugoslavya’dan bu yana resmi tatil olan 1 Mayıs’ta, halk bu günü farklı bir şekilde kutluyor. Protesto ve mitinglerin olmadığıülkede, kent merkezleri araçtan ve insandan arınmış sessiz bir görünümebürünüyor. Kent merkezinde yaşayan vatandaşlar, aileleri ve yakınlarıyla mesirealanlarına giderek, bugünü mangal keyfi yaparak kutluyor.

Kosova’da 1 Mayıs, bir kaç küçük toplantınındışında tatil günü havasında geçti. İşçi sendikalarının miting ve gösteri yapmamakararı üzerine işçiler, güneşli havadan da yararlanıp 1 Mayıs’ı mesire yerlerindepiknik yaparak kutlamayı tercih etti. Kosova Bağımsız Sendika Birliği Genel Başkanı Hacı Arifi, Kosova’da işçilerin durumunun iyi olmadığınıbelirterek, “Ancak ülkedeki siyasi durum ve Kuzey bölgesinde yaşanan gerginliktendolayı sessiz kalmayı tercih ettik” dedi.

Tunus’ta 20 bin kişi, devrimin simgesi Habib Bugiba’nın adını taşıyan bulvarda yürüdü. “Emek, ekmek, hürriyet, milli izzet” ve “Halk milli birlik istiyor” sloganları atıldı. Nüfusu 10 milyon olan ülkede devlet başkanı Zeynel Abidin Bin Ali geçen yıl devrilmiş, Arap Baharı başlamıştı.

Asya’nın en büyük protestosu Endonezya’da düzenlendi. Sendikalara ve sol partilere mensup 9 bin Endonezyalı işçi, polis ve askerlerden oluşan 16 bin kişilik güvenlik kordonu içinde yürüdü. Göstericiler, “Maaşlarımızı yükseltin” ve “Dışarıdan işçi getirmeye son” pankartları taşıdı.

1 Mayıs’ta ülke genelinde resmi tatil uygulananan Pakistan’da işçi örgütleri, büyük kentlerde çalışanları meydanlara çağırdı. Başkent İslamabad yakınlarındaki Ravalpindi kentinde 1 Mayısı kutlayan işçiler, taban maaşların artırılması ve çalışma koşullarının hafifletilmesini istiyor. Yer yer lastik yakarak yolları kapatan işçiler, hükümet ve iş verenler aleyhinde sloganlar atıyor.

Filipinler’in başkenti Manila’da toplanan en az 8 bin kişi, Devlet Başkanı Benigno Aquino’nun maaşlara günlük yaklaşık 5 TL’lik zam yapılması çağrılarını reddetmesini protesto etti.

Malezya’da yüzlerce kişilik bir grup Başbakan Necib Razak’ın dün açıkladığı asgari ücret zamlarını protesto etti. Asgari ücretin 521 TL civarında olduğu Malezya’da ilk kez maaşlara zam yapıldı.

Doğu Timor’da polis 1 Mayıs için toplanan 500 kadar göstericiden 84’ünü gözaltına aldı. Göstericilerin polise taş attığını öne süren güvenlik güçleri, üç polis ve bir özel güvenliğin de yaralandığını belirtti.

Güney Kore’nin başkenti Seul’de Kore Sendikalar Federasyonu’nun binlerce üyesinin katılımıyla kısa mesafe maratonu düzenlendi.

Resmi olarak 1 Mayıs uluslararası işçi gününü kutlamayan ABD’de “Wall Street’i İşgal Et” eylemcileri genel grev çağrısında buldu, Amerikalılardan işe, okula gitmemelerini ve para harcamamalarını istedi. İşçi derneklerine ve sendikalara destek veren “Wall Street’i İşgal Et” eylemcilerinin, kentin çeşitli parklarında toplanıp protesto gösterileri ve yürüyüşleri düzenlemeleri bekleniyor..

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?