1 Nisan’ın İskoçya’daki ismi nedir? (Eleq ipucu sorusu)

1 Nisan Eleq ipucu sorusu yayınlandı! Instagramdan yayınlanan Eleq ipucu sorusunda şöyle denildi: “Herkese merhabalar eleqseverler. Bugünkü eleqipucu konumuz 1 Nisan’a özel. Dünya çapında geleneksel şaka günü olan 1 Nisan’ın İskoçya’daki ismi nedir?”

1 NİSAN’IN İSKOÇYA’DAKİ İSMİ NEDİR?

CEVAP: Gowk veya Cuckoo günü

1 NİSAN NEDİR?

1 Nisan Şaka Günü, her yılın 1 Nisan günü kutlanır. Genelde şaka gününde insanların birbirine şaka yapması gelenek haline gelmiştir.

Nisan 1 şakası hakkında farklı kültür, inanç ve dillerde efsaneler bulunmaktadır.

Fransa (Poisson d’avril – Nisan Balığı) : 1564 yılında Fransa kralı IX. Charles yılbaşını 1 Nisan’dan 1 Ocağa aldırır. Bu arada 1 Nisan’ı sene başı olarak kabul etmeye devam edenlerle alay etmek amacı ile yapılan şakalar, bir süre sonra gelenek haline gelir. 1 Nisan’ı yılbaşı kabul edenlere ise “Nisan Balığı” adı verilir

İngiltere – April Fools’ Day – Nisan Aptallar Günü

İskoçya – Gowk veya Cuckoo günü

Nisan 1 veya Nisan Balığı, Hollanda, Belçika, Kanada, ABD, İsviçre, Japonya dahil dünyanın pek çok yerinde tanınmaktadır. Nisan 1 ile ilgili başka bir efsane de Pagan kültüründe 1 Nisan’da kutlanan Fous bayramıdır. Antik Roma’da Hilarya adıyla benzer bir bayram da kutlanmaktadır. Hindistan’da ise bu bayram 31 Mart’ta Holi adıyla kutlanmaktadır.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Advertisements

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?