Anasayfa Amerika Los Angeles 10 Kasım’da Atatürk Los Angeles’ta Anıldı

10 Kasım’da Atatürk Los Angeles’ta Anıldı

aydin-topcu-los-angeles-konusma

Güney California Türk Dernekleri Birliği (ATASC), Los Angeles Türk Amerikan Derneği (LATAA), Orange County Türk Amerikan Derneği (OCTAA) ve Chapman Üniversitesi Türk Öğrenci Derneği (CUTSA) nın ortaklaşa düzenlediği “Atatürk’ü Anma Konferansı” 10 Kasım, Cumartesi günü Chapman Üniversitesinde coşkulu bir kalabalık eşliğinde gerçekleştirildi.

İstiklal marşımız ve saygı duruşu ile başlayan törene Los Angeles Başkonsolosu Aydın Topçu ve eşi, Muavin Konsolos Tolga Arslan ve Ticari ateşe Gürkan Süzer ve eşi katıldı.

ahmet-onerbay-konusma-ataturk

Güney California Türk Dernekleri Birliği (ATASC) başkanı Vega Sankur’un açılış konuşmasından sonra söz alan Başkonsolos Topçu günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. Ardından LATAA’nın tarihçi başkanı Ahmet Önerbay Atatürk’ün askeri dehası, başarıları ve kurtuluş savaşı üzerine yaptığı konuşma salonda duygulu anlar yaşanmasına yol açtı.

Daha sonra kürsüye gelen Türk Amerikan Dernekleri Birliği (ATAA) başkanı Ergun Kırlıkovalı, Atatürk’ün liderlik vasıflarının ve Kurtuluş savaşı çalşimalarının 1921 yılında bir Amerikalı gazeteci tarafından nasıl yerinde gözlendiğini bir power point sunumu ile anlattı.

Amerikalı tarihçi Heath Lowry’nin en son eseri “The Unknown Turks” kitabına da konu olan Clarence K. Streit’in gözlem ve yorumlarına yer verdi ve o günlerde bizzat çektiği ve ilk defa Lowry’nin kitabı ile piyasaya sürülen çok ilginç fotoğrafları paylaştı.

ATAA başkanı Kırlıkovalı, bu sunumun Amerika çapında aynı anda dört üniversitede birden verildiğini ve seneye 100 üniversitede aynı anda verilmesinin planlandığını hatırlattıktan sonra, Atatürk reformlarını tek tek sıraladı ve ardından Atatürk’e son zamanlarda yapılan saldırılara değindi:

“Bugün, bazı cahil takunyalıların yanısıra okumuş yobazlarca da Atatürk’e karşı her koldan topyekün bir saldırıya geçildiğini üzülerek görmekteyim. Atatürk’ün çeşitli isimleri, aldığı maaşı, içki sofraları, aşk hayatı, 1918 sonu-1919 Mayıs süreci, Kurtuluş Savaşı, İstiklal Mahkemeleri, herşey ama herşey, saptırılarak ve kin- intikam hisleri ile servis edilmektedir. Ali Kemal’lerin torunları, bir koro halinde Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, büyük asker, vizyoner devlet adamı, yaratıcı lider Atatürk’e sövmeyi marifet sayar hale gelmiştir.

Unuttukları şey şudur: Atatürkçülük, Türk milletinin modernleşme, çağı yakalama ve hatta çağın ilerisine geçme yol haritasında, ne kalkılan istasyon, ne de varılacak yerdir; Atatürkçülük yolculuğun kendisidir. Bu yolculukta insanlar çağın sürekli değişen koşullarına göre kendilerini hep yenilerler . Çabaları hep en önde olmak içindir. Zorluklar karşısında yaratıcılık güçlerini kullanırlar. Özgüvenleri tamdır. Harekete geçmek için iç ve dış desteklerin gelmesini beklemezler. Kula kulluk etmek gibi zaafları asla yoktur, olamaz, çünkü muhtaç oldukları kuvvetin nerede olduğunu çok iyi bilirler. Hep ileriye bakarlar. Bu nedenlerle, ‘Kemalizm’in çağın gerisinde, 1920 lerde, 1930larda bire yerde donup kaldığı’ iddiaları akıl, mantık, ve bilgi dayanaklarından yoksun iddialardır. Atatürkçülük, ya da Kemalizm, en ileri olmaktır. Yaratıcılıktır. Cesarettir. Özgüvendir. Güçtür. Akılcılıktır. İlericiliktir. Devrimciliktir. Reformculuktur. Gururlu bir vatan sevgisidir. Bilinçli bir vatandaşlık saygısıdır. Hep en önde, hep en yüksekte olmak gayretidir. Atatürkçlük, sonsuza yapılan bir yolculuktur. ”

afganistan-iran-turkiye-karsilastirma

Törende ayrıca Irvine şehrinde geçtiğimiz aylarda yaptığı “Atatürk Projesi” çalışması ile Irvine şehrinden ödül almaya hak kazanan Türk öğrenci Alara Dinç de bir konuşma yaptı. Sierra Vista Okulu yedinci sınıf öğrencisi Alara Dinç, “Revolution, Reaction, Reforms” (Devrimler, Tepkiler ve Reformlar) öğelerini barındıran liderler adlı Tarih Projesi yarışmasında, ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, Devrimleri ve Reformları konusunda yaptığı araştırmayı sununca, Amerikan okul idaresi ve öğretmenleri tarafından birinciliğe layık görüldü.

alara-dinc-Ataturk-Projesi

ATASC başkanı Vega Sankur Güney Kaliforniya’da Amerika’nın ilk Atatürk heykelini dikme çalışmalarını anlattı. Kürsüye gelen mimar Ahmet Alptekin hazırladığı muhteşem projeyi sundu. Bir mimarlık projesinde kolaylıkla ödül kazanabilecek bir projeyi ATASC‘ ye bedava hazırlayan Atatürkçü ve gerçek yurtsever mimari dinleyiciler ayakta alkışladı. Proje önümüzdeki aylarda topluma mali destek bulmak için sunulacak.

ilhan-sami-muzik-ataturk-anma

Duygu, düşünce, ve yorumlarla yüklü ve coşkulu bir 10 Kasım Töreni, 10.yıl marşı ve Dr. İlhan Özülü’nün kemanıyla verdiği müzik ziyafetinden sonra sona erdi.

YORUM YOK

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?