10 yaşında doğurdu

Kolombiya’da yaşayan 10 yaşındaki bir kız, sezaryenle doğum yaptı. Doğum yapan kızın kimliği açıklanmadı.

Kolombiya’nın kuzeyinde yaşayan Wayuu adlı yerli kabileye mensup10 yaşındaki bir kız anne oldu. Sezaryenle bir kız bebek dünyaya getiren anne doğum sırasında riskli bir operasyon geçirdi.

Doktorlar 39 aylık hamileyken hastaneye getirilenkızın, o sıradaağrısı ve kanaması olduğunu söyledi. Operasyon sırasında, kızınyaşından kaynaklanan zorluklar yaşandığı belirtildi. Annenin daha önce hamilelik durumuyla ilgili hiç doktora görünmediği de ifade edildi.

Annenin psikolojik durumu nedeniyle bebeği emzirmeyi reddettiği bildirilirken bebeğin sağlığının iyi olduğu belirtildi.

Olay annenin yaşı nedeniyle dünya kamuoyunda tartışmalara neden oldu.

WAYUU KABİLESİNİN ÖZERKLİK HAKKI VAR

Kolombiya polisinin, yaşı küçük bir kızla cinsel ilişkiye girme suçlamasıyla bebeğin babası hakkında soruşturma başlatabileceği belirtildi. Ancak Kolombiya anayasası Wayuu kabilesi mensuplarına belli bir noktaya kadar özerklik sağlıyor.

Kabile üyelerinin belli kültürel mirasları üzerinde karar hakkı var. Bunlardan bir tanesi de erken yaşta çocuk sahibi olmak.

Bununla birlikte anne gibi babanın kimliği konusunda da açıklama yapılmadı. Bir Kolombiya gazetesi bebeğin babasının 15 yaşında bir oğlan, bazıları ise 30 yaşında bir erkek olduğunu öne sürdü.

DÜNYANIN EN GENÇ ANNESİ

Dünyanın en genç annesi unvanını taşıyan isim, 1933 yılında 5 yaşındayken bebeğini dünyaya getiren Lina Medina.

Perulu anne o dönemde bebeğiyle verdiği pozla bütün gazetelerin manşetindeydi.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?