10

Her yeni güne güneşli sıcacık bir havayla başlamak.. Yolda selamlanan palmiyelerle 405 , 5, 55 freewaylerde son ses en güzel şarkıları dinleyerek yolculuk etmek… İşe, tatile, kahveciye ya da okula neresiyse gidilen, tüm yollar keyifli tüm yollar birbirinden güzel manzaralarla dolu.

California’da yaşamak, hayatın daha uçağın indiği an başka bir tatlı gelmesi, hem de tüm zorluklara rağmen… İnsanın içine dolan o mücadele hissi..  Her şeyle, her sorunla, her engelle ve her şeye rağmen… Neresinden bakarsak bakalım burada bir yarışmanın içindeyiz ve kendimizle yarışıyoruz. Kendimizi tanıyoruz, keşfediyoruz, sorumluluk sınırlarımızı , cesaret edebilme derecemizi, kendimize güvenimizi test ediyoruz.

Her yeni günde yeni maceralar… Mesela iyi bir okul için uğraşıyoruz daha gelmeden çok aylar önce ya da sağlam bir kariyer için iyi bir iş bulma çabasına giriyoruz. Çok iyi bir okul bulmak, okula kabul edilmek için çalışmak, sınavlara girmek, sonra kabul süreci, sonra her şeyi geride bırakıp cesurca hayallerinin peşine gelmek. Ya da harika bir iş, hep istenilen iş ve bunun için halihazırdaki işi bırakmayı göze almak, derece derece sayısız mülakatlar, stres, heyecan… Yeni ev, yeni insanlar, yeni diller, yeni yollar, yeni arabalar, yeni şarkılar, yeni manzaralar. Gıcır gıcır yepyeni bir hayat.. Kumandası elinde, iyi oynayan kazanıyor, biraz şans biraz bilgi…

Bir kıtadan diğer kıtaya tüm hikayeler.. Kimisi iş kimisi aşk… Sebebi her ne olursa olsun, buraya gelen, uğraşan, çaba gösteren her bir birey takdire şahen. Ekşi 10 anlatıyor, bilelim başarılı insanların hikayelerini, onlar anlatırken kendi hikayelerini bizlere, biz de onlarla zamanda yolculuk yapalım, bazen örnek alalım, keyifle dinleyelim ve hep gurur duyalım diye. Kolay değil bambaşka geçmişten, dopdolu, çok renkli bir kültürden gelip bambaşka bi diyarda tek başına hayalleri gerçek kılmak. Her yeni bölüm anlatıyor bize bunu başarabilmiş insanları. Yepyeni hayatlar kuran, Amerika’ya artı değer katanları..

İrem Akdere / Los Angeles
[email protected]

 

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?