11 Eylül belgeselinde Türk Bayrağı Rezaleti

28 Ekimde New York’da  tanıtımı yapılarak, “Sacrificed Survivors: The Untold Story of the Ground Zero Mosque”  adlı belgesel filminin kapağında Türk Bayrağı gösterilmesine ilk tepki Türk-Amerikan Toplumu temsilcilerinden Ali Çınar ve İbrahim Kurtuluş’tan geldi.

11 Eylül saldırıları sonucu binlerce kişinin hayatını kaybettiği Dünya Ticaret Merkezi’nin yakınlarına cami kurma tartışmaları devam ediyor. Cami kurulmasına karşı çıkan CAN (Hristiyan Aksiyon Network) adlı kuruluşunun PRB şirketi ile  yaptıgı film içeriğinde ,100 milyon dolarlık bir İslami Kültür Merkezi ve Cami yapılmasının yanlış olduğu belirtilerek,11 Eylül’de hayatını kaybedenlerin ailelerinin ve olaydan sağ kurtulanların Cami kurulmasına karşı fikirlerine yer veriliyor.

ATAA Başkan Yardımcısı Ali Çınar, böyle bir filmin kapağında Türk Bayrağı bulunmasının, çok büyük bir saygısızlık olduğunu belirterek, Turkiye’nin din,dil ve ırk ayrımı gözetmeden tüm milletleri hoşgörü ve sevgi ile kucakladığını belirterek, Amerika’daki bazı kuruluşların yayınladıkları veya yaptıkları filmlerde Türkiye’yi aşırı dinci ve İslamik semboller ile göstermelerinin çok büyük bir hata olduğunu söyledi. Türkiye’nin demokratik ve laik olarak yönetildiğini belirterek,  teröre karşı mücadele eden bir ülkeye böyle yakıştırmaların yapılamayacağını dile getirdi.

11 Eylül’e tanıklık edenlerden biri olan Türk Hars Birliği Başkan Danışmanı İbrahim Kurtuluş ise 11 Eylül’de ölen Müslümanların da olduğunu ve bahsedilen İslam Kültür Merkezi’nin hali hazırda açık olduğu ve diğer dini ibadetlerinde yapıldığını belirtti. Türkiye’de Hrıstiyan, Yahudi ve Müslümanların uyum içinde yüzyıllarca beraber yaşadığını belirterek, yakın zamanda çekilen “Umuda Yolculuk” filmi ile Türkiye’deki önemli Hrıstiyan merkezlerinin tanıtımının yapıldığını hatırlattı.

CAN adlı kuruluşu  hatasını düzeltmesi için hem telefon hemde email ile uyardıklarını belirten Çınar ve Kurtulus, Amerika’da yaşayan Türk toplumunun da harekete geçerek , CAN adlı kuruluşu protesto etmelerini istedi.

Protesto amacı ile Ulaşabileceğiniz adresler ve örnek protesto mektubu:

Christian Action Network

Martin J. Mawyer – President of CAN

PO Box 606, Forest, VA 24551

Toll Free Phone: 888-499-4226

[email protected]

Bonnie Mawyer,Director of CAN

[email protected]

Jason Campbell-Project Manager at CAN

[email protected]

Tel: 434-851-5584

28 Ekimde New York’ta dökümantasyon filmi için bir gala yapacak olan CAN adlı kuruluşun bilgilerini aşağıdaki linktende bulabilirsiniz:

https://www.christianaction.org/

ÖRNEK MEKTUP

Dear President of  Christian Action Network Martin Mawyer,

As a Turkish American I was simply insulted and outraged when your organization has displayed a Turkish Flag on the SACRIFICED SURVIVORS: The Untold Story of the Ground Zero Mosque.” documentary movie.

The Republic of Turkey is a unique country that embrace all religions and cultures in the most chaotic region of the middle east. Turkey has been a key strategic ally of the West and the United states since the Korean War and Cold War for decades and serves as a model for other Muslim countries.

Displaying the Turkish republic’s flag on your web site plus on announcements and on the cover of your documentary movie is a insult of a great nation and a quintessential example of fraud perpetrated by uneducated groups to associate the Turkish Republic and her people with terrorists.

As a organization, you have a special responsibility to ensure the accuracy of the information you circulate,  especially on an issue as important as to the Republic of Turkey.

We remember those who lost their lives at the WTC , Pentagon and on Flight 93. On that day of September eleven.  Thousands of innocent women and men were taken from their families, and their loss leaves a profound sadness in our hearts. On that day we all meet the worst of humanity with the best of humanity.  Each of us did our part, and each of us made it a point of personal pride and determination to recreate what had been destroyed and indeed the human spirit is, invincible, because what we stand for can never be destroyed.

We the American Turkish community and Turks in Turkey know too well the pains that terrorist have brought into our peaceful lives. So we stand committed to raising awareness of the hate that terrorist have and we stand committed to eradicating and ending terrorism once and for all.

The American Turkish community expects fair treatment on issue’s that matters to our community.

Our hope is that as we discussed the matter with Mr. Jason Campbell that your group would  remove the Turkish flag and that Christian Action Network be objective and share the correct information with the public.

I truly hope that Christian Action Network takes into consideration to remove the Turkish Flag ASAP from the web site and all documentary related materials.

Sincerely,

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?