11 Eylül kurbanlarının külleri çöpe atılmış

ABD’de 11 Eylül saldırısı kurbanlarından bazılarına ait kalıntıların Hava Kuvvetleri ile anlaşmalı özel bir şirket tarafından yakılıp çöpe atıldığı ortaya çıktı.

Şaşırtan açıklama, Delaware’deki Dover Hava Kuvvetleri morgunda yapılan idari hataları araştıran bağımsız bir heyet tarafından hazırlanan raporda kısaca ve ayrıntıya girilmeden yapıldı.

Hava Kuvvetleri yetkilileri, henüz olayla ilgili bilgileri olmadığını ileri sürerek gazetecilerin konuyla ilgili sorularını yanıtsız bıraktı.

Beyaz Saray ise ABDBaşkanı Barack Obama’nın, Pentagon’un bu tür olayların bir daha asla yaşanmaması için gereken bütün önlemleri alma planına destek verdiği bildirildi.

Bağımsız heyetin başkanı emekli General John Abizaid tarafından hazırlanan raporda, Pentagon’a düzenlenen saldırıda ve Shanksville yakınlarında düşen uçakta yaşamını yitirenlerin kalıntıları teşhis edilemediği için anlaşmalı şirket tarafından yakıldıktan sonra çöp alanına gönderildiği belirtildi.

Pentagon’un batı kanadına çarpan yolcu uçağında 184 kişi, Shanksville yakınlarındaki bir tarlaya düşen uçakta ise 40 kişi yaşamını yitirmişti. Kurbanlara ait kalıntıların bir kısmı, saldırıdan bir yıl sonra Arlington Ulusal Mezarlığı’na ve Shanksville’deki mezarlığa defnedilmişti.

Hava Kuvvetleri politikası gereği kalıntıların anlaşmalı biyomedikal atık şirketi tarafından sağlanan mühürlü konteynerlere yerleştirilmesi ve müteahhit şirketin konteynerleri yakması gerekiyordu.

Dover’daki yetkililerin yakma işleminden sonra geriye hiçbir şey kalmadığını var saydığı belirtilen raporda, yakma işleminden sonra kalanların şirket tarafından çöp alanına gönderildiğinin belirlendiği kaydedildi.

“ÇÖP ALANININ KULLANIMINDAN HADERDAR DEĞİLİZ”

Abizaid, gazetecilere yaptığı açıklamada, çöp alanının kullanımının Hava Kuvvetleri ile şirket arasında yapılan anlaşmada kesinlikle yer almadığına işaret etti.

Demokratik Parti temsilcisi Rush Holt, Pentagon’a konuya bir an önce açıklık getirmesi ve olayın bir daha asla tekrarlanmaması için sıkı önlemler alması çağrısında bulundu.

Holt, 6 Şubat’ta Dover’daki morgda yapılan hatalarla ilgili Savunma Bakanı Leon Panetta’ya bir mektup gönderdiğini ve Hava Kuvvetleri’nden 11 Eylül kurbanlarının kalıntılarına ne olduğunu açıklamasını istediğini belirtti.

Savunma Bakanlığı’ndan kendisine verilen yanıtta Pentagon’a düşürülen uçağı kaçıran 5 teröristin kalıntılarının DNA örneklerine bakılarak teşhis edildiğinin belirtildiğini söyleyen Holt, Panetta’ya teröristlerin kalıntılarına ne yapıldığını da sordu.

New York’taki Dünya Ticaret Merkezi’nin ikiz kulelerinin enkazında bulunan 9 binden fazla insan kalıntısı, kurbanların DNA’larıyla eşleştirme yapılamadığı için Adli Tıp Merkezi’ne gönderilmişti. Kalıntıların, kısa bir süre sonra 11 Eylül Müzesi’ne transfer edilmesi bekleniyor.

Dover’daki morg, daha önce de Irak ve Afganistan’da yaşamını yitiren askere ait parçaları kaybettiği için yoğun eleştiri almış ve soruşturma başlatılmıştı.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?