Onlar Niye Olumu Goze Almadilar

15 Temmuz Gecesi Onlar Sokağa Neden Çıkıp, Ölümü Göze Almadılar ! Adnan Sungur yazdı.

15 Temmuz Gecesi Onlar Sokağa Neden Çıkıp, Ölümü Göze Almadılar !

Bugün 15 Temmuz, Türkiye’yi kana bulayan hain darbe kalkışmasının 1’nci yıl dönümü…

Ülkemiz uzun süredir ABD’nin dolayısıyla CIA’nın maşası FETO’cu Gladyo’nun yarattığı travmalarla zamanını tüketti. Bu örgüt, özellikle AKP döneminde iş dünyasında, poliste, yargıda, askeriyede, medyada, MİT’Te, bürokraside palazlandırıldı..

15 Temmuz 2016 tarihinde de bir darbeye kalkışmasına cüret edecek noktaya gelmesi için tüm materyaller bu kesime altın tepside sunuldu. Hain darbe girişimiyle birlikte yüzlerce insan öldü, binlercesi yaralandı. Bu alçak darbe girişiminin daha ilk gününde, kafamda soru işaretleri vardı ve bunları paylaşmıştım. Böyle bir darbenin olamayacağını, benim gibi askeri açıdan kara cahil birisinin bile bu şekilde bir kalkışmada bulunmasının olanaksızlığını dile getirmiştim.

Demiştim ki; Bir darbe yapılırken, öncelikli olarak zamanlaması çok iyi ayarlanır, sabaha karşı gerçekleştirilir. Halk tümüyle uyurken, siyaset, iş dünyası, sivil toplum, meslek odalarının önemli ve halkı ayaklandırabilecek önderlerini gözaltına alır öncelikli olarak…

Sonra ülkenin en stratejik yerleri ele geçirilir..

Örneğin TV’leri, Telekom’u, Türksat Uydu Merkezi kontrol altına alınır. Tanklar köprülerde, ya da hava alanlarında konuşlandırılıp, darbe yapılması istenen cephenin önlem almasını gerektirecek koşullar yaratılmaz. Ülkenin etkin siyasetçilerinin halkı sokağa dökebileceği tüm iletişim araçlarına el konulur. Bu yapılamamışsa ve siyasetçiler halkı sokağa davet ettiğinde, aynı yöntemi izleyerek kendi yandaşlarının sokağa çıkması ve tankların önünde, karşıdan gelenlere saldırıya hazır bekletilir. Tıpkı Mısır’da olduğu gibi

Mürşi yanlıları sokağa çıktığında, çok daha fazla Sisi yanlısı kitle karşı cepheden saldırıya geçmişti, hatırladınız mı?

AKP karşıtı ve FETO’ya yakın önemli bir kitle olduğunu sanırım bilmeyen yoktur. Bu insanların neden bir teki bile tankları ve o tanklardaki askerleri korumak için hiç adım atmamıştır hala anlamış değilim. Çünkü biliyoruz ki karşı kitle darbeyi yapmak isteyenlerin yanında sokağa çıkarsa ve tankları, ya da o askerleri korumaya çalışırsa, darbe girişimi bir ölçüde meşru zemine kaymış olurdu. Bu bile yapılmadı. Neden?

Benzer sorulara hala daha ne hain darbeyi yapma çabası gösterenler, ne de bu darbe girişiminden en çok yararlananlar bugüne kadar doyurucu yanıt vermedi. Aradan geçen bir yıl içinde her gün beynimi kurcalayan ve yine kimsenin doyurucu yanıt vermediği bir soru daha sormak istiyorum buradan…

AKP Genel Başkanı ve bu kesimin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım halkı sokağa çağırırken ve yüzlerce insan ölüp, binlercesi yaralanırken kendi çocukları, enişteleri, yakınları sokağa inip, tankların önüne yatmadı ki?

Bırakın bu iki ismi, AKP’li başbakan yardımcıları, bakanları, milletvekilleri, il başkanları, il yönetim kurulu üyeleri, ilçe başkanları ve ilçe yönetim kurulu üyelerinin hiçbirinin çocukları neden sokağa çıkıp da ölmeyi, ya da yaralanmayı göze almadılar?

Niçin daha çok saf yoksul halk çocukları ölüme koştular. Yoksa AKP’nin en üstten, en alta kadar kurmaylarının hiçbirinin çocukları ya da yakınları, Erdoğan ile Yıldırım’ı dikkate almadılar mı? Yoksa oyun içinde başka oyun mu vardı?

Bir kez daha sorduğum bu soruya, yanıt verecek olan var mı?

Bekliyorum!

Nihayetinde inandığım bir şey daha var ki o da darbe girişiminden sonra yaratılan fiili durumdan en çok yararlanan, kendi çıkarına kullananlardır darbenin arkasındaki güçler….

Darbeleri meşru gören, buna zemin hazırlayan, halkın çocuklarının ölümünden nemalanan, kendi çıkarları için kullananlara lanet okurken, tüm insanlığın eşitlik, adalet, barış duyguları içinde bir dünyada yaşaması temennisiyle…

Adnan Sungur

Reklamlar

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.