17. kez; Öğren, gel

Berlin Yabancılar Dairesi, 34 yıldır Almanya’da yaşayan ve kulakları ağır işittiği gibi yürüme zorluğu da çeken 79 yaşındaki Zebo Nine’nin (Bozkurt) süresiz oturma izni talebini hâlâ “Almanca öğren, ondan sonra gel” diyerek reddetti.

ALMANYA, 79 yaşındaki Zebo Nine için “acı vatan” olmaya devam ediyor. Başkent Berlin’e 1978 yılında çocukları ile birlikte aile birleşimi hakkından yararlanarak gelen Zebo Bozkurt, şimdiye kadar tam 17 kez Berlin Yabancılar Dairesi’ne oturma izni için başvurdu. Her iki yılda bir oturma izni talebinde bulunan 7 çocuk annesi Bozkurt’un isteği her seferinde Almanca şartına takıldı.

İlla tutturdular

Annesinin oturma izni çilesi ile ilgili konuşan Zeki Bozkurt, “Her seferinde ona sadece iki yıllık izin veriliyor. Şimdiye kadar 17 kez yabancılar dairesine geldi. Herhalde bu bir rekor. Önceleri sağlığı yerindeydi. Gelip gitmekte fazla sıkıntı çekmiyordu. Ama şimdi beli ve bacakları tutmuyor, ağır işitiyor, daha da kötüsü unutkanlığı var. Ama illa tutturdular Almanca öğren diye” sözlerini kullandı. Yaşlı ve hasta annesinden Almanca öğrenmelerini beklemelerine bir anlam veremediklerini belirten Zeki Bozkurt, “Annem bu yaştan sonra Almanca öğrense ne olur, öğrenmese ne olur. Gidip çalışacak durumu mu var? Zaten kadın bütün gün evde. Yürüme zorluğu çekiyor. Babam emekli. İkisi babamın emekli maaşı ile geçiniyor. Herhangi bir yardım da almıyorlar. Annemin zaten ne kadar yaşayacağı da belli değil. Yaptıkları tam bir zulüm” dedi. Zebo Nine de, “Ömrümün son günlerinde bari yerleşme (süresiz oturma) izni versinler. Beni bu hasret ile öldürecekler” dedi.

Zor yürüyor

Kızı İlknur ve oğlu Zeki’nin yardımı ile Berlin Yabancılar Dairesi’nin merdivenlerinden ancak yürüyebilen Zebo Nine yine süresiz oturma izni alamadı. Zebo Nine her iki yılda bir aldığı iki yıllık oturma izinlerini göstererek, çaresizliğini dile getirdi.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?