2 milyon kişinin telefon rehberi onun elinde

Yaklaşık 2 milyon akıllı telefonda yüklü olan popüler uygulamanın kullanıcıların rehberini olduğu gibi kendi sunucularında sakladığı ortaya çıktı.

Path uygulamasını iOS yüklü iPhone veya Android yüklü bir telefona indirdiğinizde uygulama otomatik olarak telefon rehberinizi taramaya başlıyor. Ancak iş bununla da sınırlı kalmıyor ve taranan rehber ve e-mail adresleri şirketin özel sunucularında depolanıyor.

Path’in CEO’su Dave Morin

Olayın ortaya çıkmasıyla birlikte açıklama yapan Path’ın CEO’su Dave Morin, ilk olarak Arun Thampi isimli yazılım geliştiricisinin blog sayfasına taşıdığı olaya değindi ve şu sözleri kaydetti: “Arun’a teşekkür etmek isterim. Ancak bizim telefon rehberini sunucumuza koymamızın sebebi sadece kullanıcının rehberinde olan herhangi birinin Path kullanmaya başladığında bu durumdan haberdar olmasıydı. Daha fazlası değil.”

Facebook, Foursquare ve Instagram gibi uygulamalar da telefon rehberlerini tarıyor; bu noktada bir sıkıntı yok. Ancak bu uygulamalar Path’ta olduğu gibi rehberi sunuculara yedeklemiyor. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?