2011 felaketin habercisi olabilir

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından hazırlanan bir rapor, 2011’in, 1850’den bu yana yaşanan en sıcak 10’uncu yıl olduğunu ortaya koydu.

Güney Afrika’nın Durban kentinde düzenlenen BM İklim Değişikliği Konferansı’nda açıklanan raporda, atmosferin soğumasına neden olan “La Nina” okyanus ve hava akımlarına rağmen, 2011’inen sıcak yıllardan biri olarak kayda geçtiği belirtilirken, sera gazlarının atmosferde yayılmasıengellenemezse, dünyanıngeri dönüşü olmayaniklim değişiklikleriyle karşı karşıya kalabileceği uyarısı yapıldı.

Rapor hakkında Cenevre’de açıklama yapan Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO) Genel Sekreteri Michel Jarraud, Kuzey Kutbu’ndaki sularda buzul artışının bugüne kadar tespit edilen en düşük ikinci seviyede gerçekleştiğine de dikkat çekti. Dahası, Kuzey Kutbu’ndaki buzul seviyesinin en düşük seviyeye indiğini vurguladı.

Raporda dikkat çeken bir diğer önemli bilgi, kayıtlara geçen en sıcak 13 yılın, 1997’den sonrayaşanmış olması. En sıcak 10 yıllık dönem ise 2002-2011 olarak belirtildi.

SERA GAZLARI TEHDİDİ SÜRÜYOR
Uluslararası örgütler, iklim değişikliğinin olumsuz sonuçlarını engellemek için ortalama sıcaklıktaki küresel artışın 2 santigrat dereceyi geçmemesi gerektiğini şart koşmuştu. BM raporu iseatmosferde birikmeye devam eden sera gazlarının, bu limitin aşılmasına neden olabileceğini belirtti. Bu durumun, biyosfer ve okyanuslarda geri dönüşü olmayan olumsuz etkileri olabileceği uyarısı yapıldı.

Jarraud, atmosferdeki sera gazlarının artmaya devam ettiğini ve küresel ortalama sıcaklığı 2-2.4 santigrat artırabileceğini belirtti.

WMO, 2011 yılına ait küresel iklim verilerine ait en son güncellemeleri önümüzdeki Mart ayında yayımlayacak.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?