2011’de Doğal Afetler Amerika’ya Damgasını Vurdu

2011 yılı olağanüstü hava koşullarının sıkça yaşandığı bir yıl oldu. Sadece Amerika’da, fırtına, hortum ve sel gibi doğal felaketlerden bin kişi yaşamını kaybederken, milyonlarca kişi de zarara uğradı. Bu felaketler 52 milyar Dolar civarında da zarara yol açtı. Peki 2012’de yeni meteorolojik felaketlere tanık olacak mıyız?

2011’de doğal afetler Amerika’ya damgasını vurdu. Bill Wing, 12 ay önce, Arkansas’yı vuran kasırgayı yaşayanlardan..

Bill Wing, “Kasırganın izlediği rotanın tam üzerindeydik. Evi neredeyse içine çekti, herşey hareket ediyor, etrafa savruluyordu,” diyor.

Bu, 2011 yılında Amerika’yı etkileyen 1.600 hortumdan sadece biriydi. Yıl boyunca bu tür 12 felaketin her biri 1 milyar Dolar’dan fazla zarara yolaçtı. Ulusal Meteoroloji Dairesi Sözcüsü Chris Vaccaro’ya göre, bu rakam bir rekor: “2011’de meteorolojik açıdan tarihi gelişmelere tanık olduk. Geçen yıl kar fırtınaları, kasırgalar, sel ve kuraklık gibi her türlü doğal afette tarihi rekorlar kırıldı.”

Texas, New Mexico ve Oklahoma gibi eyaletlerdeki kuraklık, aşırı sıcaklık ve yangınların yol açtığı 6 ila 8 milyar Dolarlık zarar yine bir tarihi rekordu.

Vaccaro, 2011’deki felaketlerden en çok La Ninya hava akımını sorumlu tutuyor: “Bu hava akımı mevcut fırtınaların yapısını değiştirdi. Ayrıca Kuzey Kutbu’nda etkili olan ‘Arktik Salınım’ da hava koşullarını kötüleştirdi. Bahar ve kış aylarında, Arktik Salınım, soğuk havayı Amerika’ya taşıdı, bu da hem kar fırtınalarını hem de kasırga sezonunu besledi.”

Vaccaro, 2011’deki olağanüstü hava koşullarının uzmanların önümüzdeki yıllar için yaptığı meteorolojik öngörülerle örtüştüğünü söylüyor: “Küresel ısınmayla birlikte, daha uzun sıcak hava dalgaları, kuraklıklar, orman yangınları ve sel baskınları gibi doğal afetlerin yaşanma ihtimali de yükseliyor.”

Ulusal Doğal Kaynakları Koruma Konseyi’nin Temiz Hava Kampanyası Direktörü Peter Altman, karbon salınım oranlarının azaltılması çağrısında bulunuyor: “Kendimizi bu tür felaketlere karşı daha hazırlıklı hale getirmeliyiz. Bunun için de doğal afet çalışmalarının felaketzedelerin sağlık gereksinimlerini en hızlı ve etkili biçimde karşılayacak şekilde düzenlenmesi gerekiyor.”

Ulusal Meteoroloji Dairesi’nden Chris Vaccaro da 2011’deki felaketlerin artık olağanüstü hava koşulları değil de “mevsim normalleri” olarak kabul edilmesi ve hazırlıkların buna göre yapılması gerektiğini söylüyor.

(VOA)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?