2012 Oscar Adayları Tam Listesi

Oscar Adaylari Tam Listesi

2012 Oscar Adayları Tam Listesi. Dünyanın en prestijli sinema ödüllerinin dağıtıldığı Oscar adaylarının bu seneki tam listesi.

2012 Oscar ödülleri adayları

En İyi Film – Best Picture

  • The Artist
    Thomas Langmann, Producer
  • The Descendants
    Jim Burke, Alexander Payne and Jim Taylor, Producers
  • Extremely Loud & Incredibly Close
    Scott Rudin, Producer
  • The Help
    Brunson Green, Chris Columbus and Michael Barnathan, Producers
  • Hugo
    Graham King and Martin Scorsese, Producers
  • Midnight in Paris
    Letty Aronson and Stephen Tenenbaum, Producers
  • Moneyball
    Michael De Luca, Rachael Horovitz and Brad Pitt, Producers
  • The Tree of Life
    Sarah Green, Bill Pohlad, Dede Gardner and Grant Hill, Producers
  • War Horse
    Steven Spielberg and Kathleen Kennedy, Producers

En İyi Erkek Oyuncu – Leading Actor

  • Demián Bichir
    A Better Life
  • George Clooney
    The Descendants
  • Jean Dujardin
    The Artist
  • Gary Oldman
    Tinker Tailor Soldier Spy
  • Brad Pitt
    Moneyball

En İyi Kadın Oyuncu – Leading Actress

  • Glenn Close
    Albert Nobbs
  • Viola Davis
    The Help
  • Rooney Mara
    The Girl with the Dragon Tattoo
  • Meryl Streep
    The Iron Lady
  • Michelle Williams
    My Week With Marilyn

En İyi Yönetmen – Directing

  • The Artist
    Michel Hazanavicius
  • The Descendants
    Alexander Payne
  • Hugo
    Martin Scorsese
  • Midnight in Paris
    Woody Allen
  • The Tree of Life
    Terrence Malick

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu – Supporting Actor

  • Kenneth Branagh
    My Week With Marilyn
  • Jonah Hill
    Moneyball
  • Nick Nolte
    Warrior
  • Christopher Plummer
    Beginners
  • Max von Sydow
    Extremely Loud & Incredibly Close

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu – Supporting Actress

  • Bérénice Bejo
    The Artist
  • Jessica Chastain
    The Help
  • Melissa McCarthy
    Bridesmaids
  • Janet McTeer
    Albert Nobbs
  • Octavia Spencer
    The Help

En İyi Görüntü Yönetmeni – Cinematography

  • The Artist
    Guillaume Schiffman
  • The Girl With The Dragon Tattoo
    Jeff Cronenweth
  • Hugo
    Robert Richardson
  • The Tree of Life
    Emmanuel Lubezki
  • War Horse
    Janusz Kaminski

En İyi Sanat Yönetimi – Art  Direction

  • The Artist
    Laurence Bennett (Production Design); Robert Gould (Set Decoration)
  • Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2
    Stuart Craig (Production Design); Stephenie McMillan (Set Decoration)
  • Hugo
    Dante Ferretti (Production Design); Francesca Lo Schiavo (Set Decoration)
  • Midnight in Paris
    Anne Seibel (Production Design); Hélène Dubreuil (Set Decoration)
  • War Horse
    Rick Carter (Production Design); Lee Sandales (Set Decoration)

En İyi Animasyon – Animated Feature Film

  • A Cat in Paris
    Alain Gagnol and Jean-Loup Felicioli
  • Chico & Rita
    Fernando Trueba and Javier Mariscal
  • Kung Fu Panda 2
    Jennifer Yuh Nelson
  • Puss in Boots
    Chris Miller
  • Rango
    Gore Verbinski

En İyi Orijinal Senaryo – Original Screenplay

  • The Artist
    Written by Michel Hazanavicius
  • Bridesmaids
    Written by Annie Mumolo & Kristen Wiig
  • Margin Call
    Written by J.C. Chandor
  • Midnight in Paris
    Written by Woody Allen
  • A Separation
    Written by Asghar Farhadi

En İyi Uyarlama Senaryo – Adapted Screenplay

  • The Descendants
    Screenplay by Alexander Payne and Nat Faxon & Jim Rash
  • Hugo
    Screenplay by John Logan
  • The Ides of March
    Screenplay by George Clooney & Grant Heslov and Beau Willimon
  • Moneyball
    Screenplay by Steven Zaillian and Aaron Sorkin.  Story by Stan Chervin
  • Tinker Tailor Soldier Spy
    Screenplay by Bridget O’Connor & Peter Straughan

En İyi Yabancı Film – Foreign Language Film

  • Belgium, “Bullhead”
    Michael R. Roskam, director
  • Canada, “Monsieur Lazhar”
    Philippe Falardeau, director
  • Iran, “A Separation”
    Asghar Farhadi, director
  • Israel, “Footnote”
    Joseph Cedar, director
  • Poland, “In Darkness”
    Agnieszka Holland, director

En İyi Kurgu – Film Editing

  • The Artist
    Anne-Sophie Bion and Michel Hazanavicius
  • The Descendants
    Kevin Tent
  • The Girl with the Dragon Tattoo
    Kirk Baxter and Angus Wall
  • Hugo
    Thelma Schoonmaker
  • Moneyball
    Christopher Tellefsen

En İyi Kostüm – Costume Design

  • Anonymous
    Lisy Christl
  • The Artist
    Mark Bridges
  • Hugo
    Sandy Powell
  • Jane Eyre
    Michael O’Connor
  • W.E.
    Arianne Phillips

En İyi Orijinal Müzik – Original Score

  • The Adventures of Tintin
    John Williams
  • The Artist
    Ludovic Bource
  • Hugo
    Howard Shore
  • Tinker Tailor Soldier Spy
    Alberto Iglesias
  • War Horse
    John Williams

EN İYİ SES KURGUSU  – SOUND EDITING 

  • DriveLon Bender and Victor Ray Ennis
  • The Girl with the Dragon TattooRen Klyce
  • HugoPhilip Stockton and Eugene Gearty
  • Transformers: Dark of the MoonEthan Van der Ryn and Erik Aadahl
  • War HorseRichard Hymns and Gary Rydstrom

EN İYİ SES MİKSAJI – SOUND MIXING

  • The Girl with the Dragon TattooDavid Parker, Michael Semanick, Ren Klyce and Bo Persson
  • HugoTom Fleischman and John Midgley
  • MoneyballDeb Adair, Ron Bochar, David Giammarco and Ed Novick
  • Transformers: Dark of the MoonGreg P. Russell, Gary Summers, Jeffrey J. Haboush and Peter J. Devlin
  • War HorseGary Rydstrom, Andy Nelson, Tom Johnson and Stuart Wilson

EN İYİ ORİJİNAL ŞARKI  – ORIGINAL SONG

  • “Man or Muppet” from THE MUPPETSMusic and Lyric by Bret McKenzie
  • “Real in Rio” from RIOMusic by Sergio Mendes and Carlinhos Brown; Lyric by Siedah Garrett

EN İYİ GÖRSEL EFEKT  – VISUAL EFFECTS 

  • Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2Tim Burke, David Vickery, Greg Butler and John Richardson
  • HugoRob Legato, Joss Williams, Ben Grossmann and Alex Henning
  • Real SteelErik Nash, John Rosengrant, Dan Taylor and Swen Gillberg
  • Rise of the Planet of the ApesJoe Letteri, Dan Lemmon, R. Christopher White and Daniel Barrett
  • Transformers: Dark of the MoonScott Farrar, Scott Benza, Matthew Butler and John Frazier.

EN İYİ MAKYAJ  – MAKEUP 

  • Albert NobbsMartial Corneville, Lynn Johnston and Matthew W. Mungle
  • Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2Nick Dudman, Amanda Knight and Lisa Tomblin
  • The Iron LadyMark Coulier and J. Roy Helland

EN İYİ UZUN METRAJLI BELGESEL  – DOCUMENTARY FEATURE 

  • Hell and Back AgainDanfung Dennis and Mike Lerner
  • If a Tree Falls: A Story of the Earth Liberation FrontMarshall Curry and Sam Cullman
  • Paradise Lost 3: PurgatoryJoe Berlinger and Bruce Sinofsky
  • PinaWim Wenders and Gian-Piero Ringel
  • UndefeatedTJ Martin, Dan Lindsay and Rich Middlemas

EN İYİ KISA METRAJLI BELGESEL  – DOCUMENTARY SHORT SUBJECT 

  • The Barber of Birmingham: Foot Soldier of the Civil Rights Movement Robin Fryday and Gail Dolgin
  • God is the Bigger ElvisRebecca Cammisa and Julie Anderson
  • Incident in New BaghdadJames Spione
  • Saving FaceDaniel Junge and Sharmeen Obaid-Chinoy
  • The Tsunami and the Cherry BlossomLucy Walker and Kira Carstensen

 

EN İYİ KISA METRAJLI FİLM  – SHORT FILM – LIVE ACTION

  • PentecostPeter McDonald and Eimear O’Kane
  • RajuMax Zähle and Stefan Gieren
  • The ShoreTerry George and Oorlagh George
  • Time FreakAndrew Bowler and Gigi Causey
  • Tuba AtlanticHallvar Witzø

 

 

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?