2013 Haç Organizasyonu Bilgileri

Washington Din Hizmetleri Müşavirlik ve Ataşelikleri tarafından yapılan Amerika ve Kanada 2013 Haç Organizasyonu ile ilgili bilgiler.

2013 Haç Organizasyonu Bilgileri

Los Angeles’tan Haç Organizasyona katılacaklar ekstra $200 kişi başı ödeyecekler..

New York’tan İstanbul’a 5 Ekim 2013 tarihinde, İstanbul-Cidde ise 7 Ekim 2013 tarihinde yapılacak.

 

ÖN KAYIT İÇİN İSTENENLER

*Vaşhington Büyükelçiligi 2013 Haç Müracaat ve Kayıt Formunu bilgisayarınıza indiriniz

* Formu bilgisayar ortamında doldurunuz

* Çıktısını yazıcıdan alıp mavi tükenmez kalem ile imzalayınız

* Formdaki tüm isimlerin program bedellerinin TOPLAMININ tamamını yada üçte birini hesabımıza yatırdığınıza dair banka dekontunu temin ediniz

* Bu form ile banka dekontunuzu adresimize postalayınız

* Toplam sayı 4`ten fazla ise başvuran bilgileri aynı olmak kaydı ile aynı formdan bir tane daha doldurunuz ve diğerleriyle beraber gönderiniz

* T.C. Kimlik No`sunu bilmeyenler ellerindeki Nüfus Cüzdanı bilgilerini doğru girerek şu adresten numaralarını bulabilirler;

T.C. Kimlik No Sorgulama Sayfası

T.C.

WASHİNGTON BÜYÜKELÇİLİĞİ

DİN VE SOSYAL HİZMETLER MÜŞAVİRLİĞİ

2013 HAÇ ORGANİZASYONU

Din Hizmetleri Müşavirlik ve Ataşelikleri tarafından yapılan hac organizeleri Cidde’den itibaren Diyanet İşleri Başkanlığı Hac Organizasyonu’na katılım suretiyle yapılmaktadır.

Uluslararası bir faaliyet olan Hac Organizasyonu, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 1979 yılından beri başarılı bir şekilde yürütülmektedir. Hac farizasını yerine getirmek maksadıyla Suudi Arabistan’a giden vatandaşlarımızın bu ibadetlerini, Yüce Dinimizin temel esaslarından birisi olduğu bilinciyle, kurallarına uygun biçimde, devletimizin onuruna yaraşır bir şekilde, sağlık ve güvenlik şartları içinde yapmaları Başkanlığımızın öncelikli hedefleri arasındadır.

Müşavirliğimizce düzenlenecek 2013 Haç Organizesi ile ilgili bilgiler aşağıda çıkarılmıştır.

1- Amerika ve Kanada’dan Müşavirliğimiz organizesiyle hacca gitmek isteyen vatandaş ve soydaşlarımız için iki tip organizasyon planlanmıştır. Bunlar ‘Normal Yemekli 1. Tip’ ve ‘Müstakil Odalı Yemekli 2. Tip’ olarak isimlendirilen tiplerdir.

2- Hacılarımıza Mekke ve Medine’de kaldıkları binalarda, imkan bulunmaması durumunda kendilerine en yakın binalardan birisinin yemekhanesinde yemek verilecektir. Yemekler tabldot usulü olup, Türkiye’den gelen aşçılar tarafından hazırlanacaktır. Her gün kahvaltı ve akşam yemeği şeklinde iki öğün olarak verilen yemeklerin servisi uzun saatlere yayılmak suretiyle yığılma önlenmeye çalışılacak ve hacılarımızın kendilerine daha uygun buldukları saatlerde yemek yemeleri temin edilmiş olacaktır.

3- Müşavirliğimiz organizesi, çalışan vatandaşlarımızın talepleri doğrultusunda olabildiğince kısa tutulmaya çalışılmıştır. Buna göre;

AMERİKA

Gidiş:

4 ve 3 Haftalık Program: New York’tan İstanbul’a 5 Ekim 2013 tarihinde (saat 23:55’te)

İstanbul-Cidde ise 7 Ekim 2013 tarihinde (saat 00:55’de) olacaktır.

Dönüş:

4 Haftalık Program: 31 Ekim 2013 tarihinde Medine’den (saat 03: 40’ta) dönülecektir. Aynı gün New York’a uçuş yapacak olan hacılarımız ise New York’a (saat 13:25) uçağı ile geleceklerdir.

3 Haftalık Program: 27 Ekim 2013 tarihinde Medine’den (saat 03:40’ta) dönülecektir. Aynı gün New York’a uçuş yapacak olan hacılarımız ise New York’a (saat 13:25) uçağı ile geleceklerdir.

KANADA

Gidiş:

4 Haftalık Program: Toronto’dan İstanbul’a 5 Ekim 2013 tarihinde (saat 23:55’te)

İstanbul-Cidde ise 7 Ekim 2013 tarihinde (saat 00:55’de) olacaktır.

Dönüş:

4 Haftalık Program: 31 Ekim 2013 tarihinde Medine’den (saat 03: 40’ta) dönülecektir. Aynı gün Toronto’ya uçuş yapacak olan hacılarımız ise Toronto’ya (saat 13:45) uçağı ile geleceklerdir.

Not: Kanada için 3 Haftalık program düzenlenmemektedir.

Bu bağlamda, 4 Haftalık program tercih eden Hacı adaylarımız Medine’de (8 gün); 3 Haftalık programı tercih eden Hacı adaylarımız (4 gün) kalacak şekilde planlama yapılmıştır. Ayrıca, dönüşte isteyen hacılarımıza Hac dönüş tarihinden itibaren iki ay Türkiye’de kaldıktan sonra Amerika ve Kanada’ya dönme imkânı sağlanacaktır.

4- THY’nın Amerika-İstanbul uçuşlarında New York bölgesinden uzak yerlerde yaşayan vatandaşlarımız için bulunduğu bölgedeki THY uçakları ile İstanbula direk uçuş kolaylığı sağlanacaktır. Amerika ve Kanada’dan gelen bütün Hacı adaylarımız İstanbul’da tek kafile olacakları için diğer bölgelerden İstanbul’a gelen kişiler THY’nın sistemine uymak zorundadırlar. Organizasyona California’dan katılıp Los Angeles Havalimanından uçacak Hacı adaylarımız 200 Dolar ekstra ücrete tabi tutulacaklardır.

5- Hac öncesi uygun tarih ve yerlerde, hac semineri ve tanışma toplantıları düzenlenecektir. Bu toplantılarda gerekli bilgilendirme yapılacak, hacı adaylarının birbirleriyle ve kendilerine kutsal yolculukta rehberlik yapacak kafile başkanı ve din görevlileriyle tanışmalarına imkan sağlanacaktır. Ayrıca hacı adaylarına verilecek kitaplar ve diğer malzemeler bu toplantılarda dağıtılacaktır.

6- Suudi Arabistan Hac Bakanlığı, son 5 yıl içinde hacca gitmiş olanların 2013 yılında müraacatlarını kabul etmeyeceğini karara bağladığından, bu durumda olanların müraacatları kabul edilemeyecektir.

2013 yılı hac farizasının sağlık, esenlik ve manevi bir huzur ortamında tamamlanmasını Yüce Mevla’dan niyaz ederiz.

VAŞİNGTON BÜYÜKELÇİLİĞİ / DİN VE SOSYAL HİZMETLERİ MÜŞAVİRLİĞİ

ORGANİZASYON SEÇENEKLERİ

1- NORMAL YEMEKLİ 1. TİP

Süresi: 4 Haftalık ve 3 Haftalık Program

a) Bu tipte, günlük kahvaltı ve akşam yemeği tabldot usulü verilecektir. Yemeklerde su ve meşrubat sınırlaması yapılmayacaktır.

b) Çay, su ve meşrubat self-servis usulü olacaktır.

c) Mekke ve Medine’de konaklama, asansör sayısı yeterli, lobisi dinlenmeye müsait, yemekhane ve irşat salonları ferah, genelde wc ve banyoları daire içinde kalanlar tarafından ortak kullanılan, kadın ve erkeklerin ayrı ayrı dairelere yerleştirildiği, Hareme mesafesi Mekke’de en fazla 3 mil, Medine’de ise Merkeziye’de, Mescid-i Nebi’ye yürüme mesafesinde konaklama yaptırılacaktır.

d) Karyolalı ve klimalı olan odalarda yerleşim; Mekke ve Medine’de 1 kişiye 4 m2yer düşecek ve odada 5 kişiyi geçmeyecek şekilde yapılacaktır.

e) Medine’de binaların Mescid-i Nebi’ye yakın ve yürüme mesafesinde olması sebebiyle, servise ihtiyac duyulmamaktadır. Mekke’de ise 1 km’den fazla mesafedeki binalardan Harem’e gidiş ve dönüşler servis otobüsleriyle sağlanacaktır. (Trafiğin yoğun olduğu Arafat öncesi ve bayram günleri hariç)

f) Medine’de Merkeziye’deki binalar genelde müstakil odalı standartta inşa edildiğinden, gerektiğinde normal konaklama türündeki hacılar da müstakil odalı konaklama türündeki hacıların kaldığı binalarda birlikte iskan edilebilecektir.

g) Dairelerde bulunan banyo ve tuvaletler müşterek kullanılacaktır.

h) Kurban ücretleri hacılarımızın kendilerine ait olacaktır. 2013 yılı hac kurban ücreti Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından bilahare belirlenecektir. (Kurban ücreti Hac ücretine dahil değildir.)

i) Suudi Arabistan tarafından alınan vize, toprak bastı vb. ücretler de hac ücretine dahildir.

2- MÜSTAKİL ODALI YEMEKLİ 2. TİP

Süresi: 4 Haftalık ve 3 Haftalık Program

a) Mekke ve Medine’de konaklama, Mekke’de Hareme mesafesi en fazla 3 mil, Medine’de ise yürüme mesafesindeki şartları oldukça iyi olan binalarda, içinde tuvalet ve banyosu bulunan karyolalı ve klimalı iki veya üç kişilik odalarda kalacaklardır.

b) Günlük kahvaltı ve akşam yemeği tabldot usulü verilecektir.

c) Binalarda günlük standart otel hizmeti verilmemektedir.

d) Çay, su ve meşrubat self servis usulü olacaktır.

e) Medine’de binaların Mescid-i Nebi’ye yakın ve yürüme mesafesinde olması sebebiyle, servise ihtiyac duyulmamaktadır. Mekke’de ise 1 kilometreden fazla mesafedeki binalardan Harem’e gidiş ve dönüşler servis otobüsleriyle sağlanacaktır. (Trafiğin yoğun olduğu Arafat öncesi ve bayram günleri hariç)

f) Medine’de Merkeziye’deki binalar genelde müstakil odalı standartta inşa edildiğinden, gerektiğinde normal konaklama türündeki hacılar da müstakil odalı konaklama türündeki hacıların kaldığı binalarda birlikte iskan edilebilecektir.

g) Kurban ücretleri hacılarımız tarafından karşılanacaktır. 2013 yılı hac kurban ücreti Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından bilahare belirlenecektir. (Kurban ücreti Hac ücretine dahil değildir.)

h) Suudi Arabistan tarafından alınan vize, toprak bastı vb. ücretler de hac ücretine dahildir.

ORGANİZASYON ÜCRETLERİ

1- NORMAL YEMEKLİ 1. TİP (15 YAŞ VE ÜZERİ)…………… KİŞİ BAŞI USD 5500

a) 05-06 YAŞ ÇOCUKLAR………………………………………………….KİŞİ BAŞI USD 4300

b) 07-12 YAŞ ÇOCUKLAR………………………………………………….KİŞİ BAŞI USD 5150

c) 13-14 YAŞ ÇOCUKLAR………………………………………………….KİŞİ BAŞI USD 5300

2- MÜSTAKİL ODALI 2. TİP (2 KİŞİLİK ODA)..……………… KİŞİ BAŞI USD 7500

a) 05-06 YAŞ ÇOCUKLAR………………………………………………….KİŞİ BAŞI USD 5450

b) 07-12 YAŞ ÇOCUKLAR………………………………………………….KİŞİ BAŞI USD 7000

c) 13-14 YAŞ ÇOCUKLAR………………………………………………….KİŞİ BAŞI USD 7300

3- MÜSTAKİL ODALI 2. TİP (3 KİŞİLİK ODA)……………….. KİŞİ BAŞI USD 7300

a) 05-06 YAŞ ÇOCUKLAR………………………………………………….KİŞİ BAŞI USD 5350

b) 07-12 YAŞ ÇOCUKLAR………………………………………………….KİŞİ BAŞI USD 6700

c) 13-14 YAŞ ÇOCUKLAR………………………………………………….KİŞİ BAŞI USD 7100

4- LOS ANGELES (LAX) İÇİN EKSTRA ÜCRET…………….. KİŞİ BAŞI USD 200

(YAŞ HESAPLAMALARI 5 EKİM TARİHİNE GÖRE BAZ ALINACAKTIR.)

HACI ADAYLARINA VERİLECEK HİZMET VE MALZEMELER

a) Amerika’dan katılacak olan hacı adaylarına New York’tan Suudi Arabistan’a gidiş-dönüş uçak biletleri alınacaktır.

b) Kanada’dan katılacak olan hacı adaylarına Toronto’dan Suudi Arabistan’a gidiş-dönüş uçak biletleri alınacaktır.

c) Mekke ve Medine’de ikamet edilecek otel ve binalar kiralanacaktır.

d) Suudi Arabistan tarafından verilecek hizmetlerin bedelleri ödenecektir.

e) Cidde-Mekke-Medine ve Meşair intikalleri için klimalı otobüs kiralanacaktır.

f) Mekke’de Harem’e 1 km’den daha uzak mesafede bulunan binalar için otobus servis hizmeti verilecektir. Ancak; şehir trafiğinin kilitlenmesi nedeniyle, Arafat’a çıkıştan iki gün önce başlayıp, bayram sonuna kadar asgari altı yedi gün süreyle Mekke’de servislerin çalıştırılması mümkün olamayacaktır.

g) Mekke ve Medine’deki ziyaret yerleri için otobüs kiralanacaktır.

h) Hac dönüşlerinde hacılar ve görevlilerin Mekke ve Medine’den havalimanlarına gidişleri sırasında eşya nakli için kamyon kiralanacaktır.

i) Arafat için iki, Mina için ise bir öğün olmak üzere kumanya verilecektir.

j) Kesin kayıt yaptıran 07 yaş ve üzerindeki her hacı adayına, hac kimlik belgesi ve askısı ile Başkanlık yayınlarından, Haccı Anlamak, Kutsal İklimde Dua, Hicaz Albümü, sırt çantası, iki adet maske, erkekler için ihram ve bayanlar için de başörtüsü verilecektir.

k) Kafiledeki hacı sayısına göre yeterli sayıda din görevlisi ve bir bayan din görevlisi rehber olarak görevlendirilecek ve Kutsal mekanlarda hacılara din hizmeti vermeleri ve irşat faaliyetinde bulunmaları sağlanacaktır.

l) Bu hizmetler her iki organizasyon tipinde de aynı şekilde uygulanacaktır.

HACDA KESTİRİLECEK KURBANLAR

Kurbanların Suudi Arabistan’da mevcut kurban kesim sistemi içinde ve hijyenik şartlarda kestirilebilmesi, bu konuda standardın ve birliğin sağlanabilmesi, muhtemel suistimallerin önlenebilmesi amacıyla, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından İslam Kalkınma Bankası yetkilileriyle yapılacak görüşmeler sonucuna göre, anılan banka tarafından belirlenecek kurban ücretleri, hacı adaylarından alınacak ve kurbanlar Diyanet İşleri Başkanlığınca toplu olarak kestirilecektir.

SAĞLIK HİZMETLERİ

a) Diyanet İşleri Başkanlığı sağlık ekiplerince; Mekke’de 150, Medine’de 50 yataklı Diyanet Hastanelerinde,

b) Binaların bulunduğu bölgelerde Poliklinik, Sağlık Merkezi ve Sağlık Ocaklarında,

c) Gezici sağlık ekiplerince Mekke ve Medine’deki binalarda,

d) Arafat’ta Diyanet sağlık çadırlarında; Mina’da seyyar sağlık ekiplerince, 15’i tam donanımlı 20 ambulansla sağlık hizmetleri verilecektir.

e) Hacımız; hastalanması halinde, durumunu önce kendi grubundaki din görevlisine veya kafile başkanına bildirecek, ilk tedavi bölgelerdeki en yakın sağlık ocağı veya poliklinikte yapılacak, ihtiyaç olması halinde ise hastaneye sevk edileceklerdir.

f) Hacılarımız sürekli kullandıkları ilaçları yanlarında getireceklerdir.

g) İlaçlar herbir hacı adayının ödediği katkı payına göre Türkiye’den temin edlerek götürüldüğünden, diğer hacıların hakkını da gözetmek bakımından ihtiyaçtan fazla ilaç alınmamalıdır.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

a) Her yıl birçok hacımız, parasını yitirerek veya çaldırarak mağdur olmaktadır. Bu nedenle, tavafa veya namaza giden hacımız, üzerinde fazla para bulundurmamalıdır.

b) Kaldığı binayı bulamayan hacımız, kimlik kartının arkasında kayıtlı telefonları arayarak, bulunduğu yeri ilgililere bildirmelidir.

c) Uçağa veya servis otobüslerine binip-inme sırasında acele edilmemeli ve görevlilerin uyarılarına dikkat edilmelidir.

d) Serbest bagaj hakkının üzerindeki fazla yükler için uçak firmalarınca alınacak ücret, hacılarımız tarafından ödenecektir. Türkiye’den katılacak hacı adaylarımızın bagaj hakkı 30kg’dır. Fazla bagaj ücreti ödememeleri için hacılarımızın; eşyalarını Türkiye’ye, Başkanlığımız himayesinde, PTT ve Gümrük Müsteşarlığı ile işbirliği içinde organize edilen kargo ile önceden Türkiye’ye göndermeleri tavsiye edilmektedir.

e) Hac dönüşü Türkiye’de bir süre konaklasın veya konaklamasın Amerika’dan uçan hacılarımıza Amerika – Suudi Arabistan / Suudi Arabistan – Amerika; Kanada’dan uçan hacılarımıza Kanada – Suudi Arabistan / Suudi Arabistan – Kanada arası uluslararası bagaj hakkı tanınacaktır. Transatlantik uçuşlarda kişi başı bagaj hakkı ikidir (23kg+23kg) ve toplamda 46kg’dır.

f) 45 yaşından küçük olan bayanlar Suud Hac Bakanlığı kurallarına göre refakatçisi olmadan hacca gidememektedirler, 45 yaşından büyük olan bayanlar ise birinci dereceden yakınları tarafından imzalanan “No Objection Letter” dilekçesi alınarak refakatçileri olmadan hacca gidebilmektedir.

g) Suud Hac Bakanlığı kurallarına göre “Biometrik Pasaportu” olmayanlara hac vizesi alınamamaktadır. Bu nedenle hac vizesini Türk Pasaportları ile alacak olan hacı adaylarımızın hac başvurularından önce eski pasaportlarını değiştirerek “Biometrik Yeni Pasaport” larını hazır etmeleri gerekmektedir. Zira biometrik pasaportların hazırlanması belli bir süre almaktadır. Hac vizesi için Amerikan Pasaportunu kullanacak olan hacı adaylarımız için herhangi bir sorun yoktur.

h) Hac ücretleri peşin ödenebileceği gibi 3 taksit ile de yatırılabilir. Uçuş öncesi tüm ödemeler tamamlanacaktır. Hacı adaylarının müracat formunu eksiksiz doldurup ücretin tamamı veya bir taksidini aşağıda verilen banka hesabına yatırdıklarına dair dekontu ya da aynı miktardaki “Money Order” veya “Çeki” verilen adrese ulaştırdıkları tarihte hac kayıtları fiilen gerçekleşmiş olacaktır. Hac kontenjanın kullanılmasında ilk taksidin ödenmesindeki öncelik dikkate alınacaktır. Geçerli bir mazereti olmadan vazgeçenlerden 100 USD doları kesinti yapılacaktır. Money Order veya Çek detayları bu yazının ekindeki belgede verilen hesap adına yazılacaktır.

AKRABA KONTENJANI

Türkiye’den birinci derece akrabanın (anne, baba, evlat, kardeş,) birlikte hacca götürülebilmesi;

a) Diyanet İşleri Başkanlığı’nca kuruluşumuza yeterli kontenjanın verilmesi,

b) Akrabasını götürecek kişinin kendisinin ABD ve Kanadadan hacca gitmesi,

c) Hacca götürülmesi istenen birinci derece akrabanın Türkiye’de 2013 hac kurasına katılmış ve kurada çıkmamış olması şartlarına bağlıdır.

d) Akraba kontenjanı çok sınırlı sayıda verildiğinden, bu konuda hacı adayının kayıt sıralamasındaki önceliği dikkate alınacaktır.

e) Birinci derece akraba kontenjanından hacca gidecek olup, İstanbul’dan organizasyona katılanlar tam ücret ödeyeceklerdir.

HAC İÇİN İSTENEN BELGELER

AMERİKA

a) Hacı adayının bizzat kendisi tarafından imzalanan Başvuru Formu.

b) En az 6 ay geçerlilik süresi olan ve en az iki boş vize sayfası olan Pasaportun Aslı.

c) Türk pasaportu dışında bir pasaportla hacca gidecek adayların pasaportlarının doğum yeri hanesinde “Turkey” yazılı olması.

d) Cepheden çekilmiş, arka planı beyaz, vesikalık (pasaport ebatı) 4 Adet Fotoğraf.

e) Hacca eşi ile beraber gidecek olan ve soyadları farklı olanlar için Evlilik Belgesi Fotokopisi. Evlilik belgeleri USA dışında bir ülkeden alındıysa İngilizce veya Arapça açıklamalı olmalıdır.

f) 15 yaşına kadar olan çocuklarını hacca götürmek isteyenler için Çocuk Doğum Belgesi Fotokopisi. Doğum belgeleri USA dışında bir ülkeden alındıysa fotokopi tercüme edilmiş ve noter tasdikli olmalıdır.

g) 45 yaşı üzeri ve yalnız hacca gitmek isteyen bayanlar için noter Tasdikli “No Objection Letter” Belgesi. (Bu belge hacca gidecek olan 45 yaşı üzeri bayanlar için eşi, çocukları veya kardeşleri tarafından imzalanır.)

h) Meningitis veya ACYW135 yapıldığını gösteren Orjinal Aşı Belgesi. 15 yaşına kadar olan çocuklar için Polio aşısının yapıldığını gösteren Aşı Belgesi.

i) Sonradan Müslüman olanlar için herhagi bir cami, “İslamic Center”, Din Hizmetleri Müşavirlikleri veya Ataşeliklerinden alınmış olan İhtida Belgesi Fotokopisi.

j) Hac ücretinin “Embassy of Republic of Turkey, Office of Religious Affair Counselor” adına ilgili banka hesabına yatırıldığını gösteren banka dekontu veya ” Embassy of Republic of Turkey, Office of Religious Affair Counselor ” adına kesilmiş çek veya money order. (Çek veye Money Orderları göndermeniz gereken hesap ve adres bilgileri bu belgenin sonundadır.)

k) Amerikan pasaportu olmayanlar için Amerika’da Yasal (Legal Residence Status) Olduğunu Gösteren Belgenin Fotokopisi.

l) Amerika Yasal Olarak Kabul Edilen Belge ve Pasaport Tipleri

Green Card

Family Based Vizesi

Öğrenci Vizesi (F-1, M-1 veya I- 20 Belgesi)

Çalışma Vizesi (H-1, L-1)

Dini İçerikli Vize (R-1 veya R-2)

Mülteci Vizesi

Not: – Turist vizesi olanlar için hac vizesi alınamamaktadır.

– (I-20) ile başvuru yapan öğrenciler tekrar Amerika’ya girişte kendilerinden istenecek vizeden sorumludurlar.

KANADA

a) Hacı adayının bizzat kendisi tarafından imzalanan Başvuru Formu.

b) En az 6 ay (2014 Mayıs ayına kadar) geçerlilik süresi olan ve en az iki boş vize sayfası olan Pasaport.

c) Kanada vatandaşı olmayanların, Kanada’da yasal olarak bulunduğunu gösterir Belge veya Vize.

d) Cepheden çekilmiş, arka planı beyaz, vesikalık (pasaport ebatı) 4 Adet Fotoğraf.

e) Eşler için Evlilik Belgesi Fotokopisi. (Evlilik belgeleri Kanada dışında bir ülkeden alındıysa fotokopi tercüme edilmiş ve noter tasdikli olmalıdır.)

f) Hac ücretinin ” Embassy of Republic of Turkey, Office of Religious Affair Counselor ” adına ilgili banka hesabına yatırıldığını gösteren banka dekontu veya ” Embassy of Republic of Turkey, Office of Religious Affair Counselor ” adına kesilmiş çek veya money order. (Çek veye Money Orderları göndermeniz gereken hesap ve adres bilgileri bu belgenin sonundadır.)

g) Kanada pasaportu ile müracaat eden hacı adaylarının tabiiyetinin Türk olduğunu kanıtlayacak herhangi bir resmi belge.

h) 15 yaşına kadar olan çocuklarını hacca götürmek isteyenler için Çocuk Doğum Belgesi fotokopisi. (Doğum belgeleri Kanada dışında bir ülkeden alındıysa fotokopi tercüme edilmiş ve noter tasdikli olmalıdır.)

i) 45 yaşının üzerinde olup yalnız hacca gitmek isteyen bayanlar için noter Tasdikli “No Objection Letter” Belgesi. (Bu belge hacca gidecek olan 45 yaşı üzeri bayanlar için eşi, çocukları veya kardeşleri tarafından imzalanır. Bu durumda olanlar için örnek metin aşağıdaki bağlantından temin edilebilir.)

j) Meningitis aşısının yapıldığını gösteren Orjinal Aşı Belgesi. 15 yaşına kadar olan çocuklar için Polio aşısının yapıldığını gösteren Aşı Belgesi.

k) Sonradan Müslüman olanlar için herhagi bir cami, “İslamic Center”, Din Hizmetleri Müşavirlikleri veya Ataşeliklerinden alınmış olan İhtida Belgesi Fotokopisi.

HESAP BİLGİLERİ

Banka Adı

Bank of America

Hesap Adı

Embassy of Republic of Turkey, Office of Religious Affair Counselor

Hesap Sahibi Adresi

2525 Massachusetts Ave. NW Washington, D.C. 20008

Hesap Numarası

226005683772

Para Birimi

USD

ABA Routing Numarası

026009593

ACH Elektronik Transfer Numarası

054001204 (DC)

Swift Kodu

BOFAUS3N

AMERİKA-Evrakların Gönderileceği Adres

TACC (Turkish American Community Center)

9470 Annapolis Road, Unit:317 Lanham MD 20706

Phone: 301-459-9589

Fax: 301-459-3887

E-mail: [email protected]

KANADA-Evrakların Gönderileceği Adres

Hamdi Selman Çetin

3802, Villeray, App. 2 Montreal QC, H2A 1G7  CANADA

Phone: 514-965-5980

E-mail:  [email protected]

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?