2014 karar yılı olacak

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, AB’ye Türkiye’nin tam üyelik müzakerelerinin neticelendirilmesi için tarih verdi.

Bağış, “Sanırım, 2014 yılı AB için olduğu kadar Türkiye için de bir karar yılı olacak. Umarım 2015 yılında Avrupa, Türkiye’yi kimin yitirdiği sorusuna cevap aramak durumunda kalmayacaktır” dedi. Bağış, Romanya’nın Evenimentul Zilei Gazetesi’ne verdiği röportajda, “AB’nin bekleme salonunda en çok duran ülkenin sabrı tükenmeye başlıyor” ifadelerini kullanarak şunları söyledi: “Türkiye’nin gittikçe artan jeostratejik ve ekonomik ağırlığı sebebiyle şüpheyle yaklaşanlar bile Türkiye’nin Avrupa’nın geleceği açısından çok önemli bir hale geldiğini artık kabul ediyor.

m Yönümüz değişmedi Türkiye, aynı zamanda 4 ayağı birleştiriyor. Türkler 1000 yılı aşkın süredir Batı’ya baktı ve günümüzde bu yönü değiştirmek için hiçbir nedenimiz yok. Fakat Batı’ya doğru yürüyorsanız, bu, Güney, Doğu veya Kuzey’de olup bitenleri ihmal etmeniz gerektiği anlamına gelmiyor. Türkiye bunlardan hiçbirini değiştirmiyor ve sürekli aynı pozisyondadır. Değişen ise fırsatlardır. Doğu’da veya Kuzey’de pazarlar varsa bunları ihmal etmeyeceğiz, hele de Batılı pazarlar küçüldüğü bir sırada. Fakat bunun bizim Avrupa hedeflerimizle herhangi bir alakası yok.

m Tek taraflı jest beklenmesin AB uğruna Kuzey Kıbrıs’tan ve Kuzey Kıbrıs uğruna AB’den vazgeçmeyeceğiz. Kimse artık Türkiye’den tek taraflı jestler beklemesin çünkü şimdiye kadar çok fazla yaptık. Buna rağmen Kıbrıs dosyasında Türkiye’ye verilen hiçbir söz yerine getirilmedi.”. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?