23 Nisan New York’ta Çocuk Bayramı İlan Edildi

New York Eyalet Senatörü Velmanette Montgomery, New York Başkonsolosu Mehmet Samsar’ı Türkevi’ndeki makamında ziyaret ederek ”23 Nisan 2011”in New York eyaletinde, “Çocuk Bayramı” olarak ilan edildiğini açıklayan resmi belgeyi kendisine takdim etti.

New York Senatörü Montgomery’nin Başkonsolos Samsar’ı ziyaretine, yardımcılarından Kimberly Peeler-Allen ile Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu (TADF) Başkan Yardımcısı Can Kaplan, TADF Başkan Danışmanı İbrahim Kurtuluş, Türk Amerikan Dernekleri Asamblesi (ATAA) Başkan Yardımcısı Ali Çınar TACCI Yönetim Kurulu Üyesi ve TurkishNY haber portalı sahibi Rıdvan Sezer katılırken, Amerika Türk Kadınlar Birliği Başkanı Sermin Özçilingir ve New York Başkonsolos Yardımcısı Ayşe Uzer de görüşmede hazır bulundular.

Copyright photo courtesy of Turkishny.com

Toplantıda Senatör, Başkonsolos Samsar’dan New York’taki Türk okulları, Türk toplumu ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramıyla ilgili detaylı bilgi aldı. Montgomery senatör olmadan önce eğitimci olduğunu belirterek hayatı boyunca hep çocuklarla iç içe çalıştığını, bu açıdan da 23 Nisan’ın New York’ta çocuk bayramı olarak kutlanacak olmasından büyük memnuniyet duyduğunu açıkladı.

Senatör Montgomery daha sonra 23 Nisan 2011’in New York eyaletinde, Çocuk Bayramı Günü olarak ilan edildiğini açıklayan resmi belgede yazanları okudu ve belgeyi Başkonsolos Samsar’a takdim etti.

Resmi belgede, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün 23 Nisan’ı çocuk bayramı olarak kabul ettiği anımsatılarak bu günün Türkiye’de uluslararası çocuk bayramı olarak kutlanıldığı, her yıl 23 Nisan’da başta TBMM olmak üzere devlet ve hükümet yetkililerinin koltuklarını çocuklara devrettikleri ve çocukların meselelerinin Meclis’te o gün tartışıldığı da belirtildi.

Copyright photo courtesy of Turkishny.com

23 Nisan Çocuk Bayramı Festivali nedeniyle dünyanın pek çok ülkesinden Türkiye’ye gelen çocukların 10 gün süreyle Türk çocuklarının evlerinde konuk edildikleri ve Türk kültürünü öğrendikleri de kaydedilen resmi belgede, 2010 yılında UNICEF’in 23 Nisan’ı Uluslararası Çocuk Günü olarak kabul ettiği de anımsatıldı. Belgede New York’taki Türk asıllı Amerikalıların eyaletin eğitimsel, kültürel, ekonomik gelişmesinde önemli rol oynadıkları belirtilerek 23 Nisan’ın bu yıl eyalette Çocuk Bayramı Günü olarak kutlanacağı vurgulandı.

Senatör Montgomery, belgeyi Başkonsolos Samsar’a sunmaktan büyük memnuniyet duyduğunu belirterek ”Keşke her ülke aynı şekilde davransa, Türkiye gibi bir günü Çocuk Bayramı olarak ilan etse. Bu günü tüm dünya çocuklarıyla paylaşan ve kutlayan Türkiye’ye teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Copyright photo courtesy of Turkishny.com

Başkonsolos Samsar da Montgomery’e teşekkür etti ve Türkiye ile ABD arasında son derece güçlü ilişkiler olduğunu söyledi. Samsar daha sonra Senatör Montgomery’e Andrew Mango’nun ”Atatürk” adlı kitabını hediye etti.

AA

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?