25 dolara bilgisayar geliyor

İnanılmaz ama gerçek: Önümüzdeki yıl böyle bir PC için sadece 25 dolar ödemeniz yeterli olacak.

2011 yılında teknolojik açıdan kayda değer pek çok gelişme yaşandı. Android’in yükselişi ile akıllı telefonların dört bir yana yayılması, tabletlerin artık günlük yaşamımızın bir parçası olması, her ne kadar bizim ülkemizde olmasa da ürünlerin ucuzlaması, Amazon, Amerika’da Kindle Fire’ı 199 dolara piyasaya sürerken, Hindistan’da 35 dolara bile bir Android tablet bulunabilmesi…

Steve Jobs’un “PC-sonrası dönem” dediği döneme yakışır bir bilgisayar da şimdi Rapsberry’den geliyor. Daha önce gelen haberlerde artık projenin yürümeyeceği düşünülürken, İngiliz firma bizi yanılttı ve BBC’nin raporuna göre cihazın seri üretimine gelecek ay başlanacak.

Peki ama nedir bu Pi PC? Kredi kartı boyutlarında, uygun fiyatlı üstelik HD video oynatabilecek kapasitede… ARM11-Broadcom 700 Mhz işlemcisinden güç alan Pi’nin grafik işlemcisi de yine Broadcom’un Full HD çözünürlükte video izlemeye ve oyun oynamaya olanak sağlayan entegre işlemcisi Videocore IV GPU. Dahili hafızası yok, onun yerine ROM işletim sistemini SD kart, USB bellek ya da ağ üzerinden tanıyarak çalıştırıyor.

İki farklı çeşit piyasaya sürülecek. 25 dolara satılacak olan Model A, 128 MB RAM’e sahip fakat ağ bağlantısı yok. 35 dolar fiyat etiketiyle satılacak olan Model B, 256 MB RAM ve Ethernet soketli bir ağ bağlantısı özelliklerine sahip. Maalesef iki seçenekte de kablosuz bağlantı özelliği yok.

Tabi bu fiyatlara klavye, fare ve monitör dahil değil. Ayrıca Windows 7 lisans parasını dert etmenize gerek yok, çünkü bu küçük bilgisayarlar Linux’la çalışmak için tasarlandı. Fedora ve Debian şu an çalışan Linux dağıtımları, henüz Ubuntu listede yok fakat çeşitli yazılım grupları başka işletim sistemlerini de Pi ile çalıştırmak için uğraşlarını sürdürüyorlar.

Çift çekirdekli cep telefonlarını ve tabletleri düşününce belki bu ufak bilgisayarın özellikleri size komik ya da saçma gelebilir fakat zaten The Rapsberry Pi Foundation’ın Apple ve Microsoft’u yerle bir etmek gibi bir amacı yok. Pi, geliştiriciler, hacker grupları ve sade ev kullanıcıları için tasarlanmış bir bilgisayar.

Kurumun amacı, uzun vadede bu bilgisayarı eğitim kurumlarına yaymak. İngiliz hükümetinin bu fikre sıcak baktığı da söyleniyor. Sonuçta okullara bilgisayarlı sistem kurulduğunda binlerce TL harcanıyor ve bu uygun fiyatlı bilgisayar her okula bilgisayarlı sistem kurma yolundaki engeli aşmakta çok büyük bir adım olabilir. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?