2’nci Somali Zirvesi İstanbul’da

İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlenen “Uluslararası Somali Konferansı”nda, bu ülkedeki siyasi sürecin desteklenmesi, istikrar fonu oluşturulması, buna karşı çıkanların cezalandırılması, deniz korsanları ve teröristlerle mücadelenin yoğunlaştırılması konusunda anlaşmaya varıldı.

Konferanstan sonra yayımlanan bildiride, uluslararası toplumun Somali’de siyasi sürece hız verilmesi, bu ülkede bulunan Afrika Misyonu’nun güçlendirilmesi, kendi güvenlik güçlerini oluşturmada, deniz korsanları ve teröristlerle mücadelenin yoğunlaştırılmasında Somalililere yardım edilmesi konusunda anlaşmaya vardığı belirtildi.

Konferansa katılan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu haziran ayında ikinci bir Somali Zirvesi’nin de İstanbul’da yapılacağını açıkladı. Başbakan Tayyip Erdoğan ve çok sayıda bakanın Somali’ye gerçekleştirdiği ziyarette verilen sözlerin tutulduğunu belirten Davutoğlu şunları söyledi:

“3 hedefimiz var: İnsani yardımların ve ekonomik kalkınmanın sağlanması, kamu düzeninin sağlanması ve siyasal süreç ile yapılanmanın tamamlanması. Ben Londra’da tüm ülkelere Mogadişu’da büyükelçilik açın çağrısında bulundum. Somali’de verdiğimiz sözleri yerine getirdik. Biz bu konuyu stratejik bir çıkar değil, insani bir mesele olarak görüyoruz. 5 ayda Somali’de yazılan bir destandır. 6 Mart’ta Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın içinde bulunduğu uçakla THY buraya düzenli sefere başlayacak.”. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?