30 yıllık fotoğraflarda yatan esrar

Sovyetler Birliği zamanında önemli uzay projelerinde görev alan Rus gök bilimci Leonid Ksanfomaliti, otuz yıl önce Venüs’e inen Venera-13 uzay aracının fotoğraflarına dayanarak müthiş bir iddia ortaya attı.

Ksanfomaliti, uzay aracının ön ve arka tarafından çekilen görüntülerde Venüs’ün yüzeyinde “akrep benzeri” bir canlı olduğunu öne sürdü. 1982’de düzenlenen Verena-13 görevinde çekilen fotoğrafların yeniden değerlendirildiği çalışma, Solar System Research dergisinde yer aldı.

79 yaşındaki Ksanfomaliti, “bir disk, bir çeşit kapak veya akrebe benzeyen” varlığın, farklı zamanlarda çekilen fotoğraflarda yer değiştirdiğini, bunun da canlı olduğunu gösterdiğini savundu. Ksanfomaliti’nin tekrar gündeme getirdiği fotoğraflarda, kapak olduğu düşünülen cismin yakınında kamufle olmuş bir başka cisim veya varlık olduğu göze çarpıyor.

Dünya’nın komşusu olan Venüs’ün sahip olduğu atmosferik özellikler,bu gezegende yaşam olabileceği düşüncesini zayıflatıyor. Venüs’ün yüzeyindeki sıcaklık gündüzleri 460 santigrat derecenin üzerine çıkarken, basınç Dünya’dakinin 92 katı.

“AKREP DEĞİL KAMERA KAPAĞI”
Ksanfomaliti, Sovyet yapımı uzay aracının ön ve arka kameraları tarafından çekilen fotoğraflarda canlı bir varlık gördüğüne inanıyor. Sovyetlerin 1970 ve 80’lerde Venüs’e düzenlediği insansız uzay görevleri hakkında bilgisi bulunan teknisyen ve fotoğrafçılar ise aynı görüşte değil.

Sovyet uzay programında çekilen fotoğraflar üzerinde çalışmalar yapan Ted Stryck, “akrebe benzeyen cisim ya da varlığın, Verena-13 tarafından çekilen fotoğrafların bulanık versiyonlarında yer aldığını ve orijinal fotoğraflarda bulunmadığını” ileri sürdü.

ABD’nin Arizona Üniversitesi Mars Uzay Uçuş Tesisi’nde görevli bilim insanı Jonathan Hill, “fotoğraflarda yer değiştirmiş gibi görünen akrep benzeri görüntünün, Venera-13 iniş yaptığı zaman otomatik olarak açılmaya programlanmış kamera kapakları olduğunu” savundu.

Ayrıca, daha sonra gerçekleştirilen Venera-14 görevinde, Venüs’e gönderilen diğer uzay aracının dibinde de kamera kapağı bulunduğu belirtildi. Hill, “Bu iki uzay aracı birbirlerinden bin kilometre mesafeyle Venüs’e indi. Her ikisinin önünde aynı cisim veya varlığın fotoğraflara yansıması kaçta kaç ihtimal? Bence akrebe benzetilen görüntü otomatik olarak yüzeye düşmesi ayarlanan kamera kapakları” dedi.

Her iki uzmanın incelediği fotoğraflarda, kapak olduğu iddia edilen cismin yakınlarında başka cisimler de göze çarpıyor. Ancak hiçbir haber sitesinde, Venüs’ün yüzeyinde kamufle olmuş bu cisim veya varlığın ne olduğuna dair yorum yer almıyor.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?