34 metrelik tsunami

Japonya açıklarında olası bir depremin etkilerini araştıran Japon bilim insanları, korkunç bir sonuçla, tüm Japonların uykularını kaçıracak yeni bir kabusun haberini verdi: Nankai Çukuru’nda 9’luk deprem, 34 metrelik tsunami oluşturabilir…

JAPON uzmanlar, denizde meydana gelecek 9 şiddetinde bir depremin Pasifik kıyılarını yutabileceği uyarısında bulundu. Olası bir depremin etkilerini araştırmak için hükümet tarafından görevlendirilen uzmanlar, ülkenin en büyük adası Honşu’dan, güneydeki Kyuşu Adası’na kadar uzanan Nankai Çukuru’nda meydana gelecek 9 şiddetindeki bir depremin, tam 34 metrelik olağanüstü dev dalgalara yol açacağını tahmin ediyor.

23 metre 23 bin can aldı

Bundan önce, 2003 yılında yapılan son değerlendirmelerde, depremin yol açabileceği en büyük tsunami dalgasının yüksekliğinin 20 metreden az olacağı ileri sürülmüştü. Yeni değerlendirmeler, 11 Mart 2011’de Japonya’nın kuzeydoğusunda meydana gelen 9 şiddetindeki depremin ve ardından oluşan 23 metre yüksekliğindeki tsunami dalgalarının ardından yapıldı. Yaklaşık 23 bin kişinin yaşamını yitirmesine neden olan deprem ve tsunami, Fukuşima santralinde radyoaktif sızıntıya yol açarak Çernobil’den 25 yıl sonra dünyanın en büyük ikinci nükleer felaketine de yol açmıştı. Fukuşima ancak 6 metrelik bir tsunamiye dayanacak şekilde inşa edilmişti. . (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?