5. Los Angeles Türk Film Festivali (11-15 Nisan 2017)

5 Los Angeles Turk Film Festivali

5. Los Angeles Türk Film Festivali, 11 – 15 Nisan 2017 tarihleri arasında Dünyaca ünlü sinema okulu USC Ana Sponsorluğunda Los Angeles’ta gerçekleşecek.

5. Los Angeles Türk Film Festivali 

Los Angeles Türk Film Festivali 5.yılında, dünyaca ünlü sinema okulu Güney Kaliforniya Üniversitesi USC’nin (University of Southern California) ana sponsorluğunda Los Angeles’ta gerçekleşecek.

Türk Filmleri Hollywood ‘da

5.Los Angeles Türk Film Festivali, 11 Nisan’da Zeki Demirkubuz’un son filmi Kor’un gösterimiyle açılıyor. Demirkubuz, gösterim sonrası Amerikalı seyircilerin sorularını cevaplayacak.

5th LATFF - Poster

Festival kapsamında Mehmet Can Mertoğlu’nun bol ödüllü ilk filmi Albüm ve usta yönetmen Yılmaz Erdoğan’ın Ekşi Elmalar filmi de Amerikalı izleyicilerle buluşacak. Festival’in kapanış filmi ise Özcan Alper’in son filmi Rüzgarın Hatıraları. Kapanış resepsiyonunun ardından gerçekleşecek gösterim sonrasında, Özcan Alper izleyicilerin sorularını cevaplayacak.

Short Film Poster

Los Angeles Yolcusu Kısa Filmler de Belli Oldu

5.Los Angeles Türk Film Festivali, geleneksel kısa film yarışmasına da ev sahipliği yapacak.

Festivalin kısa film bölümünde yarışmaya hak kazanan filmler şöyle:

Arkhe (Batuhan Köksal), Guguk Kuşu (Can Erkan, Salih Toprak), Kelle (Mustafa Şentürk), Kibrit Ev (Merve Şengül), İt (Osman Yazıcı), Kefaret (Ali Kışlar), Güney Kutbu (Emin Akpınar), İki Parça (Murat Uğurlu), Çay Bardağı (Elif Boyacıoğlu), İpler (Gökçe Pehlivanoğlu).

Festival Hakkında daha fazla bilgi için tıklayın

Bilet Almak için tıklayın

Rüzgarın Hatıraları

Rüzgârın Hatıraları filmi, II. Dünya Savaşı yıllarında, çevirmen ve ressam olan Aram’ın siyasi nedenlerle hayatını kurtarmak için İstanbul’dan kaçışını konu alıyor. Karadeniz’de Sovyet-Gürcistan sınırındaki bir orman köyünde sıkışıp kalan Aram için bu kaçış, çocukluğuna dair kayıp bir zamanın izlerini aramaya dönüşüyor.

Dönemin siyasi ve kültürel atmosferi içinde, aşk, zaman, ölüm, sürgünlük, yurt,sınırlar, özgürlük ve yüzleşme temaları, belleğin geri dönüşü olmayan karanlık koridorlarına açılan kapılar olarak beliriyor Rüzgârın Hatıraları’nda.

Hatırlamak değiştiriyor her şeyi… Rüzgârın esişiyle…

Ekşi Elmalar

Yılmaz Erdoğan Vizontele’den 15 yıl sonra Vizontele tadında bir filmle izleyici karşısına çıkıyor ve Anadolu insanının yürek burkan hikayesini, mizah ve gerçekçilikle harmanlıyor…

Yılmaz Erdoğan’ın canlandırdığı Belediye Başkanı Aziz Özay, eşi Ayda (Devrim Yakut) ve birbirinden güzel kızları Muazzez (FarahZeynep Abdullah), Türkan (Songül Öden) ve Safiye’nin (Şükran Ovalı) 1970’li yılların sonunda Hakkari’de muhteşem bir elma bahçesi içindeki evlerinde başlayan hikaye 90’lı yılların sonunda Antalya’da son buluyor.

“EKŞİ ELMALAR”, Yılmaz Erdoğan’ın güçlü kaleminden çıkan ve her biri yıllarca dilimize dolanacak olan replikleri, izleyenlerin zihnine işlenecek oyunculuk performansları ile hem güldürüp hem ağlatacak… Hatta çoğu zaman ağlatırken güldürecek.

Albüm

30’lu yaşların sonlarındaki çift bir bebek evlat edinmeye karar verir. Evlat edinmeye hazırlanırken yaptıkları şeylerden biri de sanki hamilelik ve doğumundan itibaren kendi bebekleriymiş gibi geriye dönük bir fotoğraf albümü hazırlamaktır. Hikâye, çiftin evlat edinmeden önceki hazırlık sürecini anlatmaktadır.

Kor

Kocası Cemal yaşadığı çöküşün ardından, bir iş için gittiği Romanya’da tutuklanınca acilen ameliyat olması gereken hasta çocuğuyla bir başına kalan Emine, elişi aldığı atölyede kocasının eski patronu Ziya ile karşılaşır. Ziya bir zamanlar çok hoşlandığı ama Cemal’i seçip onunla evlenen genç kadının ve çocuğunun durumunu öğrenince kayıtsız kalmaz.

Cemal aylar sonra İstanbul’a döndüğünde her şey beklediğinden iyi görünmektedir. Emine konfeksiyon atölyesinde çalışmaktadır, çocuğu sağlıklıdır. Ancak, tesadüfen bulduğu kabarık hastane faturası, Ziya’nın çocuğunu ameliyat ettirdiğini öğrenmesine ve Eminenin bunu gizlediğinin ortaya çıkmasına neden olur.

Başına gelenlerden Ziya’yı sorumlu tutup ondan nefret eden ve Emine’yi deli gibi kıskanmakta olan Cemal, altında başka korkular taşıdığı bu sert ve acımasız durumla yüzleşmeyi mi yoksa görmezden gelmeyi mi seçecektir?

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?