fbpx
Anasayfa Haberler Amerika 7. Boston Belgesel ve Kısa Film Yarışması başladı

7. Boston Belgesel ve Kısa Film Yarışması başladı

7. Boston Belgesel ve Kısa Film Yarışması başladı

Boston Belgesel ve Kısa Film Yarışması’nın 7’incisi, Boston Güzel Sanatlar Müzesi’nin Remis sinema salonunda gösterilen altı kısa filmle başladı. Seyircilerin büyük beğenisini kazanan filmler, gösterim sonunda seyircilerden yoğun alkış aldı.

Boston’daki Phoenix gazetesinin film editörü Peter Keough, köşesinde Türk sinemasının günümüzde dünyanın en heyecan verici ve çığır açan sinemalarından biri olduğunu yazarak, sinemaseverleri yarışma filmlerini izlemeye davet etti.
    
Yarışmanın açılışı Ağıt (Aydın Ketenağ), Buhar (Abdurrahman Öner), Ekmek (Koray Sevindi), Hayal Bilyesi (Tuğçe Özdenoğlu), Kakafoni (Murat Düzgünoğlu, Vuslat Saraçoğlu) ve Sessiz (L. Rezan Yeşilbaş) adlı kısa filmlerle yapıldı. Yarışmanın belgesel bölümünde ise Bir Hayatı Masal Gibi Anlatmak (Hüseyin Karabey), Hal: Karanlığın Meyvesi (Sıla Özsoy) ve Son Süngerci (Savaş Karakaş, Sibel Goloğlu Mesci) gösterildi.
    
Yarışma ve yarışma dışı 38 filmin izleyicilerle buluştuğu programda, jürinin yanısıra seyirciler de En İyi Belgesel ve En İyi Kısa Film’i seçmek için oy kullanabiliyorlar.
    
Amerikalı sinemaseverlerin büyük ilgi gösterdiği ve 6 Aralık’a kadar devam edecek yarışmada gösterilecek diğer kısa filmler şöyle: ”Ayna (Bedirhan Sakcı), Ayrılıklar (Ali Y. Akarçeşme), Descartes’ın Kuaförü (Gamze Hakverdi), Köprü (Yönetmen Soner Sert), Musa (Serhat Karaaslan), Nolya (M. Cem Öztüfekçi), On (Ece Ger), Pilita (Miraç Atabey), Üstümüzden Geçti Bulut (Yaşar Arif Karagülle), Vardiya 12-48 (Fatih Özdemir).”
    
Belgesel dalında yarışmada gösterilecek diğer filmler şunlar: ”Beklemek (Bülent Öztürk), Bela Bartok’un İzinde (R. Yılmaz Atadeniz), Ben Uçtum Sen Kaldın (Mizgin Müjde Arslan), Bu Hayattır? (Özgür Oruç), Büyük Anadolu Yürüyüşü (Hakan Tosun), Düşümdeki Uçurtma (Gülsün Sarıoğlu), Evcilik (Bingöl Elmas), Eyvah Babam Emekli Oldu (Bilgi Diren Güneş), Geçmiş Mazi Olmadı (Mehmet Özgür Candan), Ilgar;ın Eteğinde (Deniz Sulan), Kovan (Gökçin Dokumacı), Maya (Rodi Yüzbaşı), Namus (Aysun Bademsoy), Rastgele Orsa (Hüseyin Bulut), Ucube: Kars’tan Bir Heykel Hikayesi (Erol Mintaş, Taylan Mintaş), Yuva (Ebubekir Çetinkaya), Yüz Karası Değil Ekmek Parası (Banu Acar).”
    
Yarışma programı ve filmler hakkındaki bilgiye ”https://www.bostonturkishfestival.org/competition” internet sitesinden ulaşılabilir.
    
1964 yılından beri Boston’da faaliyet gösteren New England Türk Amerikan Kültür Derneği’nce düzenlenen yarışmanın ana sponsorluğunu New York Kültür ve Tanıtma Ataşeliği, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü, Turkish Cultural Foundation (TCF) ve Türk Hava Yolları yapıyor.

(ZamanAmerika)

YORUM YOK

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?