8 milletvekili gözaltında

john-lewis-arrest-milletvekilleri tutuklandi

ABD Kongresi önünde göçmenlik reformu için yapılan gösteriye katılan 8 Demokrat Partili milletvekili polis tarafından gözaltına alındı.

Kongrede tartışılan göçmenlik yasasına destek vermek amacıyla toplanan grupta Demokrat Parti milletvekilleri Joe Crowley, Raul Grijalva, Luis Gutierrez, Jan Schakowsky, Keith Ellison, Al Green, Charlie Rangel ve John Lewis de yer aldı. Gösteriye müdahale eden polis 100’ün üzerinde göstericiyle birlikte milletvekillerini de göz altına aldı. Bazı milletvekilleri olaydan hemen önce Twitter hesabından ‘Polis tarafından gözaltına alınmak üzereyiz’ şeklinde mesajlar paylaştı.

Gösteriye katılan aktivistler Kongre’ye göçmenlik yasası ile ilgili baskı uygulamaya devam edeceklerini söyledi. Protestocular, ABD’de bulunan 11 milyon kaçak göçmenin Amerikan vatandaşı olmak istediğini dile getirdi.

Protestonun yapıldığı alan yasal olarak gösterilere kapalı ancak, edinilen bilgiye göre, Milli Parklar İdaresi gösterinin anayasa ile koruma altına alınan gösteri ve ifade özgürlüğü kapsamında olduğuna hükmederek izin verdi.

(CİHAN)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?