900 yıllık hamam tası 47 milyon liraya satıldı

Song hanedanı döneminden kalma 900 yıllık seramik hamam tası Hong Kong’da yapılan müzayedede 208 milyon Hong Kong dolarına (47 milyon 790 bin TL) satıldı.

Sotheby’s müzayede şirketinden yapılan açıklamadasekiz alıcının katıldığı müzayedede 15 dakikada satılan Ruyao hamam tası adı verilen parçanın şimdiye kadar Çin’in Song hanedanı döneminden kalma seramikler arasında en çok fiyattan alıcı bulan parça olarak bir rekor kırdığı bildirildi.

Açıklamada bu rekorun daha önceki sahibinin Nisan 2008 yılında 67.5 milyon Hong Kong dolarından (yaklaşık 15 milyon 516 bin TL) alıcı bulan Song hanedanı döneminden kalma bir vazo olduğuna dikkati çekildi.

Müzayede evinden yapılan açıklamada, bir Japon koleksiyonundan alınan çiçek biçimli tasın “özel mülkiyetin elinde kalan muhtemelen en çok arzu edilen Ruyao eşyası olduğu” bildirildi.

Uzmanlar, müzayedenin elde ettiği sonucun, yeni zengin Çinli koleksiyonculardan gelen büyük talebin sürüklediği Hong Kong’un, dünyanın en büyüküçüncü müzayede merkezi olma konumunu daha da belirgin hale getirdiğine işaret etti.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?