AB Türkiye’yi havuçla kandırıyor

Fransa’nın aşırı sağcı lideri Marine Le Pen, Hürriyet’e yaptığı değerlendirmede Türkiye’nin AB üyeliğine karşı olduğunu belirterek, “Türkiye’yi ucuna ip bağladıkları bir havuçla kandırıyorlar. Türkiye havuca yaklaştıkça ucundan çekiyorlar. Bu dürüst değil” dedi.

YAKLAŞAN cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi Paris Yabancı Gazeteciler Merkezi’nde basın mensuplarıyla bir araya gelen Ulusal Cephe Lideri Marine Le Pen, Türkiye’nin AB üyeliğine karşı olduğunu belirtirken “En azından ben net konuşuyorum” dedi.

Türkiye’ye büyük saygı duyduğunu ancak AB üyesi olamayacağını düşündüğünü vurgulayan Le Pen, “Toulouse’daki saldırıya, Suriye’ye, Arap Baharı’na bakarak pozisyonunuzu sorgulamıyor musunuz? Türkiye’nin adaylığı bazı şeylerin ilerlemesine katkı yapmaz mı” sorusuna ise şu cevabı verdi:

“Şu yönden bakmak daha doğru. Beş yıllık Sarkozy iktidarında Türkiye’ye hep yalan söylendi. Fransızca’da bir deyim vardır, ‘Havucu göstermek’ diye. Ucuna ip bağladıkları havucu Türkiye’ye gösteriyorlar, Türkiye de koşarak umutla AB’ye geliyor. Sonra havucun ucundan çekerek yeniden uzaklaşıyorlar. Bu şimdi bağımsız iki ülke arasında olabilecek bir ilişki mi? Saygın bir yöntem mi? Bu, Türk halkına hakaret demek. Açıkça AB üyeliğinin olanaklı olmadığını söylemek gerekir. Üyelik yerine saygın bir şekilde ticari, istihbari ve diplomatik ilişkileri yürütebiliriz. Bana göre Türkiye ile doğru ilişki biçimi budur”.

‘Merah’lar Türkiye’den geliyor’

Marine Le Pen, Kuzey Afrika kökenli radikal İslamcı Muhammed Merah’ın Toulouse’da yedi Yahudi öğrenci ve Müslüman askeri öldürmesi sonrası seçim kampanyasının merkezine “radikal İslamla savaşı” koydu. Fransa’ya giren göçmen sayısını yılda 200 binden 10 bine indireceğini belirten Marine Le Pen, “Her yıl, Avrupa’ya giriş kapısı olarak görülen Yunanistan’ın Türkiye sınırından kaç tane Muhammed Merah Fransa’ya giriyor? O sadece buz dağının görünen ucu. Ben seçilirsem, cumhuriyete diz çöktürmek isteyen radikal İslam’a diz çöktüreceğim. Vatandaş olmayan göçmenler derhal sınır dışı edilecek. Fransız vatandaşı olanlara ise elektrikli bilezik takılarak her anları izlenecek” dedi. Cezayir asıllı Muhammed Merah, yedi kişiyi öldürdükten sonra geçen hafta Toulouse’da bir baskında ölü olarak ele geçirilmişti.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?