ABD, Afganistan’da kazanıyor

Resmi bir ziyaret için bu akşam Ankara’ya gelmesi beklenen ABD Savunma Bakanı Leon Panetta, Afganistan’da 10 yıldır savaşan ABD askerlerine moral verdi.

Afganistan’ın Patika bölgesindeki bir askeri üste 200 kadar ABD askerine bir konuşma yapan Panetta, “Doğru yönde ilerliyoruz. Bu zorlu çatışmayı kazanacağız” dedi. Panetta, “Dışarıda tehlikeler yok mu? Yerden göğe haklısınız. Bu tehlikelerin üstesinden gelecek miyiz? Kesinlikle geleceğiz” sözleriyle askerlerden büyük alkış aldı. Afganistan’da, kendini yönetebilen ve koruyabilen bir ülke yaratacaklarını söyleyen ABD Savunma Bakanı, Taliban ya da El Kaide’nin Afganistan’da barınmasını engelleme sözü de verdi. ABD 2012 yılı sonuna kadar 33 bin kadar askerini çekeceğini açıklamıştı.

Gündemde İsrail de var

Panetta’nın bugün Türkiye’ye gelmesi, yarın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmesi bekleniyor. Panetta’nın görüşmeler sırasında Suriye Afganistan ve Irak’taki gelişmelerin yanı sıra Türkiye-İsrail ilişkilerinin iyileştirilmesi konularını görüşmesi bekleniyor.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?