ABD Başkanı Obama Kuzey ile Güney Kore arasındaki bölgeye gitti

ABD Devlet Başkanı Barack Obama, Nükleer Güvenlik Zirvesi için geldiği Güney Kore’de, sabah saatlerinde “özgürlük sınırı” olarak nitelendirdiği, Güney Kore ile Kuzey Kore arasındaki ‘Askerden Arındırılmış Bölge’yi ziyaret etti.

ABD Başkanı Obama, Bonifas kampında yemekhanedeki Amerikan askerlerine hitaben yaptığı konuşmada, “Özgürlük sınırındasınız” dedi ve Amerikan birliklerinden “gurur” duyduğunu söyledi.

“Kuzey Kore ile Güney Kore arasındaki fark bundan daha belirgin olamazdı” diyen Obama zırhlı bir camın arkasından güçlü optik dürbünle Kuzey Kore topraklarını gözledi ve ardından Güney Kore Devlet Başkanı Lee Myung-Bak ile görüşeceği Seul’e döndü.

KUZEY KORELİLER BAŞKENTE AKIN ETTİ

Obama Güney Kore’yi ziyaret ederken Kuzey Kore’de ise Aralık ayında ölen liderleri için tören düzenlendi. Kim Jong-il’in yüzüncü ölüm gününe rastlayan törenler için yaklaşık 200 bin Kuzey Koreli başkent Pyongyang’a akın etti.

Kuzey Kore Lideri’nin ölümünden sonra devlet başkanlığı koltuğuna oğlu Kim Jong-un oturmuştu.

OBAMA’DAN PYONGYANG’A SERT MESAJLAR

Güney Kore Devlet Başkanı Lee Myung-Bak ile görüşen Obama, Kuzey Kore’nin tehdit ve provokasyonlarla hiçbir şey elde edemeyeceğini söyledi.

Kuzey Kore’nin füze denemeleriyle yalnızca kendini daha fazla izole edeceğini söyleyen Obama, “füze fırlatmaya karar verirlerse, onlara yemek ve yardımla gitmemiz güçleşir” dedi.

Obama ayrıca, Asya-Pasifik’teki askeri harcamaları kısmayacaklarını söyledi.

Myung-Bak ise aynı görüşmede Pyongyang yönetimine çağrı yaparak “füze fırlatmayı iptal et” dedi.

Kuzey Kore, 15 Nisan’da ülkenin kurucusu Kim İl-Song’un 100. doğum yıldönümü vesilesiyle, uzaya uydu fırlatacaklarını açıklamıştı.

Batılı ülkeler ise Kuzey Kore’yi uzaya uydu fırlatma bahanesiyle füze denemesi yapmakla suçluyor. Kuzey Kore daha önce Nükleer Güvenlik Zirvesi’nde kendilerine yönelik bir kınamayı “savaş sebebi” sayacağını açkılamıştı.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?