ABD Başkanına ait gizli belgeler bit pazarından çıktı

1. Dünya Savaşı yıllarına ait bazıları ”gizli” ibareli ve kriptolu 4 bini aşkın belgenin Ankara’daki bit pazarında bulunmasının ardından, Stanford ve Ankara üniversiteleri daha detaylı incelenmek için belgelere talip oldu.

1. Dünya Savaşı yıllarında İspanya’nın Belçika Büyükelçiliğini yapan Marques De Villalobar’a ait olan ve aralarından ABD’nin 31. Başkanı Herbert Hoover ile İspanya Kralı 13. Alfonso’ya ait belgelerin de bulunduğu arşiv kamuoyunda büyük yankı uyandırdı.

Yurt içi ve yurt dışından başta üniversiteler olamak üzere belgeleri incelemek isteyen birçok kişi, Koleksiyonun sahibi Fuat Köksal’a talepte bulundu.

Koleksiyoner Köksal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, arşivin haber yapılmasının ardından birçok kişi ve kurumun kendisine doğrudan ya da dolaylı yoldan ulaştığını söyledi.

Aralarından ünlü koleksiyoncuların da olduğu birçok kişinin belgeleri görmek istediğini belirten Köksal, şunları kaydetti:

”İsminin açıklanmasını istemeyen ünlü koleksiyoncuların dışında, ABD’nin önde gelen üniversitelerinden Stanford Üniversitesi Hoover Enstitüsünden aradılar. Enstitü yetkilisi, Enstitünün ABD’nin 31. Başkanı Hoover tarafından kurulduğunu belirterek, ona ait olan belgelere büyük önem verdiklerini ve bendeki belgeleri görmek istediklerini söylediler. Ben de onlara Türkiye’ye gelmeleri halinde belgeleri memnuniyetle kendilerine gösterebileceğimi ilettim”

Köksal, Ankara Üniversitesi’nin de belgeleri incelemeye talip olduğunu aktararak, ”Bir grup akademisyenle biraraya gelip, belgeleri gösterdim. Yaptıkları incelemeyi raporlaştırıp yönetime sunacaklarını söyledikler. Bunun dışında Avrupa Tarihi konusunda uzman tarihçilerden de arayanlar oldu. Çünkü 4 bini aşkın belgenin 100 yıl sonrasına kalması çok rastlanan bir şey değil. Umarım uzmanlar benim gördüğümden çok daha farklı şeyler görürler ve belgeler bir döneme ışık tutar” dedi. (AA)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?