56.4 F
Los Angeles
9 Aralık 2019
Anasayfa Haberler Amerika ABD Coğrafi İsimler Kurulu, Ukrayna’nın başkentinin ismini değiştirdi

ABD Coğrafi İsimler Kurulu, Ukrayna’nın başkentinin ismini değiştirdi

Ukrayna’nın Washington Büyükelçiliği, Facebook hesabından yapılan açıklamaya göre, ABD Coğrafi İsimler Kurulu’nu, başkentin uluslararası resmi adının uluslararası veri tabanında ‘Kiev’ değil,  ‘Kyiv’ olarak değiştirilmesi kararı aldı.

Karar, Ukrayna’nın ABD Büyükelçisi Valeriy Çalıy’ın bu yöndeki başvurusunun ardından geldi. Kurulda teklif oy çokluğu ile kabul edildi. Veri tabanında konuyla ilgili 17 Haziran’da değişikliğe gidilecek.

Büyükelçilik, kararın başkentin adının uluslararası uçuş ve havalimanları da dahil olmak üzere tüm dünyada değiştirilmesi açısından önemli olduğunu ifade etti.

Büyükelçilik, Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) gibi kuruluşların isim kullanımı bakımından ABD Coğrafi İsimler Kurulu’nun veritabanını kaynak aldığını vurguladı.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Ekim 2018’de  Stratcom Statejik İlişkiler Merkezi ile birlikte internette bir kampanya başlattı. #KyivNotKiev isimli kampanyanın amacı uluslararası alanda Kiev ve diğer kentlerin isminin değiştirilmesiydi.

Kampanyanın mimarlarına göre, ‘Kiev’ sözcüğü telaffuz bakımından daha çok Rusça bir kelime. ‘Kyiv’ ise kulağa daha çok Ukraynaca gelen bir isim.

1+1 kanalının haberinde ise yakın zamanda tüm uluslararası havalimanlarında yeni ismin kullanılmaya başlanacağı belirtildi. Kanala göre, halihazırda 40 havalimanı ‘Kyiv’ ismini kullanıyor.

Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi Alaturka Online yıllardır Amerika'da en çok okunan ve takip edilen tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Alaturka - Amerika'daki Aileniz.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

169,267BeğenenlerBeğen
12,618TakipçilerTakip Et
618TakipçilerTakip Et
7,687TakipçilerTakip Et
10,800AbonelerAbone

Kaçırmayın

Onkolog Dr. Yavuz Dizdar anlattı… Antibiyotiklerdeki bilinmeyen tehlike

İstatistiklere göre ülke olarak gelişigüzel ilaç kullanımında ilk sıralardayız… Antibiyotikten antidepresana, ağrı kesiciden vitamine kadar pek çok ilacı; bilinçsizce ve çok fazla tüketiyoruz! Peki...

Yeni Zelanda’da 5,3 büyüklüğünde deprem

Yeni Zelanda Jeoloji Kurumu GeoNet’ten yapılan açıklamaya göre merkez üssü Gisborne kentinin 20 km güneyinde 5,3 büyüklüğünde deprem kaydedildi. Yerel saatle 12:58 (TSİ 02.58) sularında denizin 29 km derinliğinde meydan olan depremin ardından açıklama yapan Yeni Zelanda Sivil Savunma Birimi, tsunami riskinin bulunmadığını duyurdu. Yangın ve Acil Servis kurumu da Gisborne bölgesinde hissedilen depremde herhangi […]

‘Güvenli gıda için üreticilere verilen destek sürmelidir’

İncefikir, 80 bin üreticinin 6 milyon dekarda iyi tarım uygulaması ile üretim yaptığını söyledi. Üreticiye iyi tarım uygulamaları ile ilgili destek verilmesi ve bunun sürekli olması gerektiğini belirten İncefikir şöyle konuştu: “İyi tarım uygulamalarının sürekliliği insan, hayvan ve doğa için çok büyük bir önem arz ediyor. Ancak iyi tarım uygulaması yapan ve son 3 yıldır destek […]