ABD Dışişleri Bakanı Tillerson Görevden Alındı

ABD Dışişleri Bakanı Tillerson Görevden Alındı. Trump, Tillerson’ı görevden aldığını, yerine CIA Direktörü Mike Pompeo’yu atadığını açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanı Tillerson Görevden Alındı

Amerika Başkanı Donald Trump, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ı görevden aldığını, yerine CIA Direktörü Mike Pompeo’yu atadığını açıkladı. Trump, Pompeo’nun yerine de CIA direktörü olarak Gina Haspel’ı aday gösterdi.

Trump bu açıklamaları Twitter üzerinden yaptı.

Bu sabah Twitter üzerinden paylaştığı mesajda Trump, “CIA Direktörü Mike Pompeo yeni dışişleri bakanımız olacak. Harika bir iş çıkaracak. Rex Tillerson’a hizmetlerinden dolayı teşekkürler. Gina Haspel yeni CIA direktörü olacak ve bu görev için seçilen ilk kadın. Hepsini tebrik ediyorum” diye yazdı.

Tillerson, görevden alındığı duyurusunun yapıldığı sırada Afrika ziyaretinden daha yeni dönmüştü. Başkan Trump görev değişikliğine bir gerekçe sunmadı.

ABD Dışişleri Bakanlığından Tillerson açıklaması

– ABD Dışişleri Bakanlığı Kamu Diplomasisinden Sorumlu Müsteşarı Goldstein:
– “Bakan, Başkan ile bu sabah henüz görüşmedi ve (görevden alınmasının) sebebini bilmiyor”
ABD Dışişleri Bakanlığı Kamu Diplomasisinden Sorumlu Müsteşarı Steve Goldstein, ABD Başkanı Donald Trump’ın, Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’u görevden almasına ilişkin “Bakan, Başkan ile bu sabah henüz görüşmedi ve (görevden alınmasının) sebebini bilmiyor.” dedi.

Tillerson’a Afrika ziyaretinde eşlik eden Müsteşar Goldstein, yazılı açıklama yaptı.

Goldstein, Bakan Tillerson’un görevde kalmayı istediğini belirterek, “Mevkidaşlarıyla çok iyi ilişkiler kurmuştu ve bundan zevk alıyordu. Dışişleri Bakanlığındaki görev arkadaşlarını özleyecek.” ifadelerini kullandı.

Tillerson’un neden görevden alındığını bilmediğini ifade eden Goldstein, “Bakan, Başkan ile bu sabah henüz görüşmedi ve (görevden alınmasının) sebebini bilmiyor fakat kendisine hizmet etme imkanı verilmesinden dolayı memnun. Bu göreve çağrılmış olmanın kutsal olduğunu düşünüyor ve pişman değil.” değerlendirmesinde bulundu.

ABD Başkanı Donald Trump, Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ı görevden alarak yerine ABD Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) Başkanı Mike Pompeo’yu getireceğini açıklamıştı.

Trump, Twitter hesabında yaptığı paylaşımda, Tillerson’a hizmetlerinden ötürü teşekkür ederek, Pompeo’nun, ABD’nin yeni dışişleri bakanı olacağını duyurmuştu.

Reklamlar

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?