ABD Dışişleri Bakanlığı: Suriye’de şiddeti azaltacak her çabayı memnuniyetle karşılıyoruz

ABD Dışişleri Bakanlığından, Suriye’de şiddeti azaltacak her türlü samimi çabadan memnuniyet duyacakları belirtilerek, “Umarız (İdlib’deki) çatışmasızlık kalıcı olur” açıklaması yapıldı.

Anadolu Ajansına açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanlığı sözcülerin biri, İdlib’de Türkiye ile Rusya arasında varılan anlaşmaya dair değerlendirmelerde bulundu.

‘UMARIZ ÇATIŞMASIZLIK KALICI OLUR’

Adının açıklanmasını istemeyen bakanlık sözcüsü, Türk ve Rus hükümetleri arasındaki müzakerelere ABD’nin dahil olmadığına işaret etti.

Sözcü, “Türkiye ile Rusya’nın, İdlib’de askeri bir saldırıyı önlemeye yönelik adımlar attığını görmekten cesaretlendik. Suriye’de şiddeti azaltacak her samimi çabayı memnuniyetle karşılıyoruz. Umarız (İdlib’deki) çatışmasızlık kalıcı olur” ifadelerine yer verdi.

‘ASKERİ BİR ÇÖZÜM YOK’

Sözcü, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Hem Başkan Trump hem de Devlet Başkanı Putin’in Vietnam’da altını çizdiği şey şudur: (Suriye’deki) Bu çatışmanın askeri bir çözümü yoktur. Tüm taraflar askeri saldırılarını geri çevirmek ve enerjilerini Suriye’de kalıcı siyasi bir çözüme harcamak için bu anı değerlendirmelidir. BM Güvenlik Konseyinin (BMGK) uzunca zamandır altını çizdiği gibi, çatışmayı sona erdirmek Cenevre Süreci ve BMGK’nın 2254 sayılı kararı temelinde siyasi çözüm bulmayı gerektiriyor.”

Bakanlık sözcüsü, açıklamasının sonunda, “ABD’nin, şiddetin yeniden hortlamasını engelleyecek ve sivillerin korunması sağlayacak tüm sağlam çabaları desteklediğini” belirtti.

PENTAGON: SİYASİ ÇÖZÜME YÖNELİK HER ÇABAYI DESTEKLİYORUZ

Öte yandan, ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) sözcülerinden Binbaşı Sean Robertson, Türkiye ile Rusya arasındaki İdlib mutabakatına ilişkin, “ABD Suriye’de şiddetin azaltılmasına, engelsiz bir şekilde insani yardımların girişine, IŞİD ve diğer teröristlerin yenilmesi ile güvenli bir siyasi çözüme yönelik her ilerlemeyi destekliyor” değerlendirmesinde bulundu.

Binbaşı Robertson, ayrıca, ABD’nin İsviçre’nin başkenti Cenevre’de devam eden Suriye görüşmelerini desteklediğini yineledi.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?