ABD Eğitim Bakanlığı Üniversite Skandalını Soruşturuyor

Kısa süre önce patlak veren Amerikan tarihinin en büyük üniversite giriş sahtecilik skandalı çerçevesinde yolsuzlukla suçlanan Güney California ve Georgetown üniversitelerinin spor takımlarının koçları, kendilerine yöneltilen iddiaları reddetti.

Boston’da federal mahkemeye çıkarılan 12 kişi, çocuklarını seçkin üniversitelerde okutmak isteyen zengin ailelerden toplam 25 milyon dolar rüşvet almakla suçlanıyor. Varlıklı aileler, üniversite giriş başvurusu için gereken sınavlarda hile yapmak ve üniversite takımlarının koçlarına, çocukları sporcu olmadığı halde spor takımlarının kontenjanından üniversiteye kabul edilmeleri için rüşvet ödemekle suçlanıyor.

Davalılar arasında Georgetown Üniversitesi eski tenis antrenörü Gordon Ernst, Güney California Üniversitesi erkek futbol takımı eski teknik direktörü Jorge Salcedo ve aynı üniversitenin eski spor takımları yardımcı direktörü Donna Heinel var. Aralarında Hollywood yıldızları Lori Loughlin ve Felicity Huffman’ın ve üst düzey şirket yöneticilerinin de bulunduğu 50 kişiyse haketmedikleri halde çocuklarını Yale, Georgetown, Güney California gibi üniversitelere sokmak için yolsuzluk yapmakla suçlanıyor.

Mahkemede suçlu olmadıklarını iddia edenler arasında Wake Forest Üniversitesi eski voleybol koçu William Ferguson, Güney California Üniversitesi kadın futbol takımının eski teknik direktörleri Ali Khosroshahin ve Laura Janke ve aynı üniversitenin su topu takımı koçu Jovan Vavic bulunuyor.

Siyasi haber yayın organı Politico, Amerika Eğitim Bakanlığı’nın, adı rüşvet skandalına karışan sekiz üniversite hakkında soruşturma başlattığını bildirdi.

Eğitim Bakanlığı, Yale, Wake Forest, San Diego, Stanford, Georgetown, Texas ve Los Angeles’taki California üniversitelerinin rektörlerini açılan soruşturma hakkında bilgilendirdi. Politico’ya göre bu üniversiteler, federal yasa ve uygulamaları ihlal ettiklerinin kanıtlanması durumunda cezai yaptırımlarla karşı karşıya kalabilir. Eğitim Bakanlığı, Reuters haber ajansının sorularını yanıtsız bıraktı. Öte yandan Yale Üniversitesi, kısa süre önce skandalla ilişkisi olduğu belirlenen bir öğrencinin kaydının silindiğini açıkladı.

Sahtecilik çetesinin arkasındaki William ”Rick” Singer, California’da kurduğu üniversite başvuru danışmanlık firması Key aracılığıyla hile yaptığı suçlamalarını kabul etti.

Singer’ın müşterileri arasında ”Full House” televizyon dizisinin oyuncusu Lori Loughlin ve yatırım firması Pimco’nun üst düzey yöneticilerinden Douglas Hodge da var. Savcılık makamı, Loughlin, Hodge ve Singer’ın diğer müşterilerinin, çocuklarının Güney California Üniversitesi’ne kabul edilmeleri için rüşvet ödedikleri suçlamasında bulunuyor.

Singer, Georgetown Üniversitesi eski tenis antrenörü Ernst’e, tenis oyuncusu olmamalarına rağmen bazı imtiyazlı öğrencilere takım kontenjanından yer açması için 2,7 milyon dolar ödemekle suçlanıyor.

Savcılık makamına göre Singer ayrıca üniversiteye giriş başvurusu için gereken SAT ve ACT sınavlarının yöneticilerine, sınav sonuçlarını değiştirmeleri için rüşvet ödemekle suçlanıyor.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?