ABD girişimcilik heyeti Türkiye’ye gelecek

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Küresel Girişimcilik Programı (GEP) öncülüğünde Amerikalı girişimciler ve genç yatırımcılardan oluşan bir heyet 29 Mayıs-2 Haziran günleri arasında Türkiye’yi ziyaret edecek.

ABD Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, heyete ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Ticaret ve İş Dünyası Özel Temsilcisi Lorraine Hariton başkanlık edecek.

Heyet üyeleri, İstanbul’da 32 Türk ”start-up”ının katılacağı bir iş planı yarışmasında jürilik yapacak, Türk girişimciler ve yatırımcılarla toplantılara ve diğer bazı etkinliklere katılacak.

Bakanlık açıklamasında, ABD heyeti ve iş planı yarışmasının, ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) ortak girişimi olan GEP-Turkey’nin bir parçasını oluşturduğu kaydedilerek, GEP-Turkey’nin hedefinin, özel sektör, sivil toplum ve hükümetten ortaklarla birlikte çalışarak Türkiye’de girişimciliğin gelişmesini desteklemek olduğu belirtildi.

Açıklamada, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın, ”Girişimciliği destekliyoruz, çünkü yeni işler daha fazla istihdam, daha hızlı büyüme ve daha büyük inovasyon demek. 21’inci yüzyıl küresel ekonomisinde başarılı olma vizyonuna sahip hükümet yetkilileri, özel sektörden liderler ve genç girişimcileri biraraya getirmek için yeni girişimlere öncülük ediyoruz” şeklindeki sözlerine yer verildi.

Clinton, Küresel Girişimcilik Programı’nın kurulduğunu 2010 yılında Washington’da yapılan Girişimcilik Zirvesi’nde açıklamıştı. Programın öncülük ettiği daha önceki heyetler, Amerikalı yatırımcıları Cezayir, Mısır, Endonezya, Ürdün, Lübnan, Fas ve Tunus’taki girişimcilerle buluşturmuştu. (AA)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?