ABD gözaltı merkezlerini Afganistan’a devrediyor

Afganistan yönetimi, Cuma günü erken saatlerde ABD ile aralarında bir mutabakat zaptı açıklandığını duyurdu ancak belgenin içeriğine dair herhangi bir bilgi vermedi. Metnin son halinin verilmememesi ve içeriğinin resmen açıklanmaması nedeniyle, adlarının gizli tutulmasını isteyen batılı ve Afgan yetkililer ise uluslararası ajanslara, belgenin içeriğinin gözaltı merkezlerinin Afganistan yönetimine devrine ilişkin olduğunu söylediler.

NATO güçlerinin 2014 yılında ülkeyi terkedeceği ve bütün yetkinin Afgan güvenlik güçlerine geçeceğinin duyrulmasının ardından, gözaltı merkezlerinin statüsü önemli bir başlık haline gelmişti. Bu merkezlerin kimin denetiminde olacağı sürüncemede kalırken, geçtiğimiz hafta Afganistan Devlet Başkanı Hamit Karzai ülkedeki en büyük gözaltı merkezi olan Parvan’ın yönetiminin kendilerine devredilmesi için son tarihin Cuma günü olduğunu söylemişti.

Afganistan ve ABD arasında stratejik ittifak belgesi imzalanırken, sıklıkla gözaltı merkezlerinin statüsü ve ABD ordusunun yaptığı gece baskınları gündeme geliyordu. Karzai yönetimi, gece yapılan baskınlardan şikayetçi olduğunu ABD yönetimine bildirmişti. Karzai, sıklıkla sivil insanların yaşamını yitirdiği bu baskınların yalnızca Afganistan güçleri tarafından yapılmasını istiyordu.

Bagram Hava Üssü yakınındaki Parvan geçtiğimiz ay, Kuran-ı Kerimlerin yakılmasıyla gündeme gelmişti. Haberin duyulmasının ardından ülke çapında, Karzai yönetimini zor durumda bırakan protestolar başlamıştı.

Uluslararası insan hakları örgütleri, ABD’nin Afganistan’da gizli gözaltı merkezleri olduğunu ve bunlarda işkence yapıldığını iddia ediyordu. Söz konusu örgütlere göre, bu merkezlerde toplanan bazı Afganistan vatandaşları, ülke dışına çıkarılıyor ve çoğu zaman Guantanamo’daki merkeze gizlice götürülüyordu.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?