Sputnik’e konuşan ENKS Yöneticisi  Eliko, ABD’nin Suriye masası sorumlularından Zehra Bill ile İstanbul’da bir görüşme yaptıklarını açıkladı.

‘ABD GÜVENCESİNDE PYD İLE GÖRÜŞMELERE HAZIR OLDUĞUMUZU DİLE GETİRDİK’

Eliko “(Görüşmede) ENKS’den Hewas Egid, Abdulbasit Hemo ve ben vardım. İdlib ve Suriye ile ilgili konuştuk. İdlib’te ABD’nin rolünün ne olacağını tartıştık. Kürt sorununu da konuştuk. PYD ile neden anlaşma yapamadığımızı onlara aktardık. PYD ile daha önce Erbil’de 3 anlaşma yaptığımızı ancak PYD’nin anlaşmalara bağlı kalmadığını ABD’li heyete aktardık. Biz ABD güvencesinde PYD ile tekrar görüşmelere hazır olduğumuzu dile getirdik. Fakat ‘PYD’ye güven olmaz o yüzden birbirimize yakınlaşamayız’ dedik. PYD’nin ofislerimizi kapatıp yöneticilerimizi tutukladığını ve bunu ABD’nin gölgesinde yaptığını aktardık. ABD’li heyete Rojava Peşmergeleri’nin Irak Kürdistan’ında olduğunu ve güvencenin verilmesi halinde Suriye’nin kuzeyine dönebileceklerini aktardık. Peşmergelerin dönmesi gerektiğini ve bunun kendileri için önemli olduğunu söyledik. ABD’li heyet bize Suriye sorunu için yeni bir siyasi ekip kurulduğunu aktardı. James Jeffrey Suriye işleriyle ilgilenen Özel Temsilci olarak tayin edildi ve her gün düzenli bir şekilde Suriye’deki gelişmeleri takip ediyor. Bize onu aktardılar. Suriye masası sorumlularından Zehra Bill görüşmede tüm taleplerimizi not alacaklarını ve rapor halinde ilgililere sunacaklarını söyledi. Görüşme iyi geçti diyebiliriz” ifadelerini kullandı.

ABD ile görüşmelerin devam edeceğini dile getiren Eliko, Suriye sorununun çözümü için her kesimle görüşmelere hazır olduklarını da kaydetti.

Suriye’nin kuzeyinde güçlü olan ve 26 Ekim 2010 yılında Kamışlı kentinde kurulan ENKS, KDP Lideri Mesud Barzani’ye yakınlığıyla biliniyor.

ENKS’nin  bünyesinde 7 siyasi parti yer alıyor.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?