ABD hükümeti, Kızılderililere 554 milyon dolar ödeyecek

amerika hukumeti kizilderililer
ABD hükümeti, topraklarının kullanımı konusunda uzun yıllardır anlaşmazlık yaşadığı Kızılderili Navajo Kabilesi’ne 554 milyon dolar tazminat ödemeyi kabul etti.

Dün varılan anlaşmaya göre, Navajolar da, ABD hükümetine açtıkları davalardan vazgeçecek. Anlaşmanın Arizona’da Cuma günü imzalanması bekleniyor.

Washington Post, tam olarak 554 milyon dolar olarak belirtilen tazminatın Amerikan hükümetinin bir kabileye yaptığı en büyük ödeme olacağını yazdı. Kabileyle görüşmeleri yürüten Başsavcı Eric Holder, anlaşmanın nesiller boyu gerginlik konusu olan anlaşmazlıkları gidereceğini söyledi.

Navajolar 300 binden fazla üyeye sahip ve Amerika’daki kabileler içinde en geniş araziyi ellerinde tutuyor. Arizona, Utah ve Meksiko’ya yayılan 181 bin kilometrekarelik bir bölgede yaşayan kabile, topraklarının bir bölümünü, petrol, gaz ve madencilik için kiraya vermiş durumda.

Navajoların lideri Ben Shelly dava sonucunu değerlendirdi. Shelly uzun süren, yorucu çabalar sonrasında kabilesi için adil bir anlaşmaya varıldığını söyledi.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?