ABD için mükemmel bir kısa yol

Başbakan Erdoğan’ın ‘One minute’ çıkışını yaptığı panelin moderatörü ABD’li gazeteci David Ignatius, Başkan Obama ile Erdoğan’ın Toronto’daki zirveden sonra iyi anlaşmaya başladığını ileri sürdü. Ignatius, “Arap dünyasında yaşanan karışıklıklara arka planda kalarak nüfuz etmek isteyen (ABD) yönetim için Erdoğan mükemmel bir kısa yol. Arap mahallesinde itibarı çok yüksek” diye yazdı.

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan’ın “One Minute” çıkışıyla ünlenen Davos’taki toplantının moderatörü, Türk-Amerikan ilişkilerinin nasıl bugünkü seviyeye yükseldiğini yazdı. Washington Post gazetesindeki köşesinde ilişkilerin gelişimine ilişkin ayrıntılara değinen yazar David Ignatius, iki liderin, Toronto’daki G-20 zirvesinden başlayarak iyi anlaşmaya başladığını öne sürdü.

Öfkesini ilk elden gördüm

“Serinkanlı ve temkinli” Obama için “mağrur ve bazen fevri” Erdoğan’ın, normal şartlarda kolay kolay iyi ilişki kuramayacağını vurgulayan Amerikalı gazeteci-yazar, “Erdoğan’ın öfkesini, 2009 yılında Davos’ta düzenlenen paneli, Gazze savaşına ilişkin eleştirilerini dile getirmesi için kendisine eşit şans verilmediğini düşünüp terk etmesiyle ilk elden gördüm. Bu popülist öfke kıvılcımı, kamuoyunun siyasetçilerden, Batı’ya karşı dik durmasını beklediği bir bölgede Erdoğan’ın neden bu kadar popüler olduğunu bir ölçüde açıklıyor” ifadesini kullandı.

G-20’deki açıksözlü sohbet

Türkiye’nin İran’a yönelik yaptırım uygulanması konusunda ABD’ye karşı çıkmasının, G-20 zirvesinde ikili görüşmede gündeme geldiğini söyleyen Ignatius, Obama’nın Erdoğan’a, “Bunun benim için ne kadar önemli olduğunu bildiğin hâlde yanımda durmadın” dediğini, Başbakan’ın da ABD Lideri’ne benzer bir açıksözlülükle karşılık verdiğini, ilerleyen saatlerdeyse liderlerin, “dünyada gelişen eğilimler ve müttefik olmanın ne anlama geldiği” konularında uzun bir konuşma gerçekleştirdiğini vurgulayarak, “Türkler, esas ortaklığın bu toplantıda başladığı konusunda hemfikir” ifadesini kullandı.

Davutoğlu ‘Kissinger’vari

Erdoğan ve Obama’nın, yalnızca bu yıl 13 kez telefon görüşmesi yaptığına dikkat çeken Ignatius, Başbakan’ın, ABD Lideri için neden bu kadar önemli olduğunu şu sözlerle özetledi: “Arap dünyasında yaşanan karışıklıklara arka planda kalarak nüfuz etmek isteyen (ABD) yönetim için Erdoğan mükemmel bir kısa yol. (Erdoğan’ın) Arap mahallesinde itibarı çok yüksek. Özellikle Arap devrimleriyle güçlenen Müslüman Kardeşler ve İslamcı partilerle arası çok iyi. Ayrıca ‘Kissinger’vari ihtirasa sahip bir Dışişleri Bakanı’na (Ahmet Davutoğlu) sahip (…) Erdoğan ‘Türk Modeli’nin vücut bulmuş hali. Serbest pazar ekonomisine inanan güçlü bir Müslüman parti ve Amerikan yanlısı bir ordu, Amerikan yönetiminin Mısır ve komşuları için öngördüğü en iyi örnek. Ancak Erdoğan; medya, yargı ve ordunun bağımsızlığını zayıflatarak demokrasinin kapsama alanını daralttığı yönünde eleştiriler alıyor. Bu anlamda Türk modelinin yararları yanında tehlikeleri de bulunuyor.”. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?