ABD ‘İran füzesini’ vuramadı !!

ABD Savunma Bakanlığı, İran füzelerine karşı yapılan ilk tatbikatın başarısızlıkla sonuçlandığını açıkladı. Füze Savunma Dairesi’nin yaptığı açıklamaya göre, Büyük Okyanus’taki Marshall Adaları’nda bulunan Kwajalein Üssü’nden, İran’ın elindekilerle aynı özelliklere sahip bir füze fırlatıldı. Aynı anda, California’daki Vandenberg Hava Kuvvetleri Üssü’nden de bir füzesavar havalandı.

Petrol platformundan

Saatte 27 bin kilometre hızla seyreden “İran füzesi”, iki üs arasında, okyanusta seyir halinde bulunan bir petrol arama platformunda konuşlu radardaki arıza nedeniyle havada imha edilemedi. Pentagon’un açıklamasında, “SBX radarı beklendiği gibi işlemedi. Yetkililer füze takibindeki sorunun nedenini araştırıyor” dendi. Sistemin üretici firmalarından Raytheon ve Boeing, 150 milyon dolara malolan tatbikat fiyaskosu hakkında yorum yapmadı. Soruşturma birkaç hafta sürecek.

Alarm vermişlerdi

Tahran, dün ABD’yi bölgede “İran fobisi” yaratmaya çalışmakla suçladı, bölge ülkeleriyle ilişkilerinin “çok iyi” olduğunu duyurdu. Pentagon, önceki gün yayınladığı Balistik Füze Savunma Raporu’nda, Tahran’ın Ortadoğu’dan Doğu Avrupa’yı bile vurabilecek yetenekte balistik füzeler geliştirerek “ciddi tehdit” haline geldiğini açıklamıştı. Washington, Tahran’ın nükleer programının sürdüğü bu dönemde, İran’a karşı Körfez’deki komşularını silahlandırmaya başlamıştı.


SBX kilit önemde
“SBX” denen denizde konuşlu X-band radarlar, yeni füze savunma doktrininin kilit bir parçası. ABD, İsrail’i İran’a karşı korumak için Akdeniz’de de SBX’li gemiler bulunduruyor. Daha önce bu tür bir tatbikat sadece Kuzey Kore  füzelerine karşı yapılmıştı.


THAAD yüksek irtifalı savunma sistemi,
füze kalkanının bir parçası.

Devrim değil dini diktatorya

İran’da reformcu kanadın lideri Mir Hüseyin Musevi, diğer muhaliflerin aksine pes etmediğini şu sözlerle açıkladı: “Din adına diktatoryanın en serti hüküm sürüyor. En önemli göstergesi parlamento ve yargıya yönelik baskı. Yargıya olan son umudumuzu da kaybettik. Yeşil hareket, halkın hakları sağlanana kadar barışçı kavgasını bırakmayacak. 11 Şubat’ta yeniden sokaklardayız.”

Hurriyetusa.com

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?