ABD İran ile yapılacak müzakerelerin İstanbul’da yapılmasını istedi

ABD Iran US RelationsABD İran ile yapılacak müzakerelerin İstanbul’da yapılmasını istedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, İran ile P5 1 ülkeleri arasındaki toplantının, gelecek hafta İstanbul’da yapılmasını beklediklerini söyledi.

ABD İran ile yapılacak müzakerelerin İstanbul’da yapılmasını istedi

Toner, günlük basın toplantısında, “ABD’nin pozisyonunun toplantının hala İstanbul’da 13 Nisan’da yapılacağı yönünde mi olduğuna” dair soru üzerine, “Bizim hala beklentimiz o yönde. Ama toplantının yapılacağı yeri belirginleştirmemiz lazım” dedi.

Sorunun tekrar edilmesi üzerine Toner, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın sözlerinin ardından, İranlılardan diğer başka yerlerin isimlerini duyana kadar beklentilerinin, toplantının İstanbul’da yapılacağı yönünde olduğunu söyledi.

Toner, AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton’ın ofisinin, toplantı yerini doğrulamaya ve sabitleştirmeye çalıştığını, ancak İran ile toplantının hala 13-14 Nisan’da İstanbul’da olmasını beklediklerini kaydetti.

Toner, bir başka soruya karşılık, bir toplantı yerinin diğerine tercih edilmesi gibi kararın kendilerine ait olmadığını ifade ederek, “Ama Ashton ile çalışarak toplantı yerini sabitleştirmeye başlamamız önemli. Dolayısıyla, gelecek hafta buluşabileceğimiz bir yer var” dedi.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?