ABD İran’a yönelik saldırının sonuçlarından çekiniyor

New York Times’ınyayımladığı senaryo, ABD ordusunun kesin stratejisi anlamına gelmiyor. Ancak olası bir savaşın muhtemel sonuçlarının öngörülmesi ve bu eksende bir strateji oluşturulması için gerçekleştirilen sanal bir tatbikat.

Yine de, gazeteye konuşan uzmanlara göre, ABD’nin böylesi bir savaşa girerken, bu savaş oyununu göz önünde bulundurması gerekecek. Ayrıca, savaş kendini dayattığında, çatışmadan uzak durulması gerektiğini düşünen üst düzey yetkililerin elini güçlendirecek.

“İRAN, ABD’YE AİT SAVAŞ GEMİSİNİ BATIRACAK”

Senaryo, İsrail uçaklarının İran’ın nükleer tesislerini vurmasıyla başlıyor. İran’ın hava savunma sistemi bu saldırıyı püskürtmeye çalışırken, Basra Körfezi’ndeki ABD’ye ait savaş gemileri de hedef alınacak. Bir gemi savar füzenin Amerikan savaş gemisini vurmasıyla 200 asker yaşamını yitirecek ve böylece ABD savaşmaya zorlanacak.

ABD’li yetkililere göre, bir yıl gibi bir sürede İsrail İran’ı vurabilir ve bu saldırının yakın müttefiki tarafından engellenmemesi için Washington’ahaber vermemeyi seçebilir.

Ancak Tahran yönetimi, İsrail’in Washington’ın onayı olmadan kesinlikle böyle bir hamle yapmayacağını düşünüyor ve bu yüzden de İran ordusunun ilk misillemelerinin hedefinde ABD savaş gemilerinin ve bölgedeki üstlerinin bulunması kuvvetle muhtemel.

Bazı uzmanlar ise İran’ın ABD’ye doğrudan bir misilleme yapmak yerine, genel olarak bölgede, özel olarak ise Afganistan’da tansiyonu yükselterek, ABD’nin tüm gücünü bu savaşa vermesinin önüne geçebileceğini düşünüyor.

İSRAİL VE ABD ARASINDA GÖRÜŞ AYRILIĞI

İsrail ve ABD istihbaratı, İran’ın uranyum zenginleştirdiğinden emin ancak Washington, Tahran’ın nükleer silah yapmak istemesi durumunda bile en iyi ihtimalle iki yıla ihtiyacı olduğunu düşünüyor. Bu nedenle ABD, İran’ın nükleer silah üretmesinin dolaylı olarak engellenmesini ve bu esnada Tahran yönetimi ile diplomatik kanalların açık tutulmasından yana.

İsrailli yöneticiler için tek çözüm, İran’ın nükleer tesislerinin vurulması.

New York Times’a göre, bazı ABD’li yetkililer de uzun menzilli füzelerin, havada yakıt ikmal sisteminin ve sığınak delici bombaların bu tür faaliyetlerden daha etkili bir çözüm olduğunu düşünüyor.

GENERAL KORKMUŞ

Savaş simülasyonuna katılan bazı yetkililer, ABD’nin Ortadoğu’daki kuvvetlerinin komutanı General James N. Mattis’in sonuçlardan kaygı duyduğunu belirtiyor.

“İçsel Bakış” adlı savaş oyunuiki yılda bir hazırlanıyor.Söz konusu simülasyonda ABD ordusunun ana karargahı ile bölgedeki kuvvetlerinin komutalarının, olasıbirsavaş durumlarına nasıl tepki vereceğine dair fikir yürütülüyor.

Soğuk Savaş döneminde, Sovyetler Birliği’nin İran’ın petrol sahasına inmesi durumunda, ABD ordusunun karşı saldırısını ve sonuçları öngörmek için kurgulanan oyun, 2002 Aralık ayında, birliklerin Irak işgaline ne kadar hazır olduğunu test etmek için kullanılmıştı.

İsrail’in olası bir İran saldırısı için kullanması muhtemel güzergahlar ve hedef alınabilecek nükleer tesisler:. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?