ABD Kongresinde Süpriz Kanun Tasarı

amerika-kongresiABD Kongresinde Süpriz Kanun Tasarı. Türk-Ermeni İlişkileri’nin Normalleşmesine ve ABD’nin Bölgesel Çıkarlarına Katkı Sağlayacak yeni kongre kanun tasarısı sunuldu.

Geçmişe değil Gelecek Yüzyıla Yönelik Dialog ve Uzlaşı Çağrısında Bulunan Önerge

NEW YORK, NY (29 Nisan, 2015) –TIP (Turkish Institute for Progress), Türk-Ermeni İlişkileri’nin geleceğine katkı sağlayacağı düşünülerek Kongre’ye sunulan yeni önergeyi desteklediğini beyan etti. Amerika Kongre Üyelerinden ve Kongre Kurallar Komite Baskani Pete Sessions, Başkan Obama’ya Türkiye ve Ermenistan arasında ortak çıkarlara dayalı, birlikte çalışmayı hedefleyen ve gelecek 100 yıl için uzlaşma ruhunu taşıyan bir dialoğu başlatma ve bu yeni sürece olanak tanıma çağrısında bulundu. Böyle olası bir uzlaşının aynı zamanda ABD’nin ulusal güvenlik çıkarlarını da destekleyeceğini ifade etti.

TIP’e Danışma Kurulu üyesive eski Texas Milletveikili Solomon Ortiz, “Kongre’de görev aldığım 28 yıl, barışı desteklemek ve geliştirmekten daha çok, karşılıklı suçlama ile geçti; eski çalışma arkadaşım Kongre üyesi Sessions’u bu iki güçlü ulusun uzlaşını destekleyip teşvik ettiği için takdirle alkışlıyorum” dedi. Ortiz, “Türk-Ermeni İlişkileri’nin geleceğine bakan bir önerge ilk defa takdim edildi ve umuyorum ki kongredeki bütün eski çalışma arkadaşlarım bu önemli onergeyi desteklerler” diye vurguladı.

28 yıl görevi esnasında Ortiz, Kongrede Silahlı Kuvvetler Komitesi’ne üyelik ve komitenin Hazırlık Alt Komitesi’ne başkanlık yaptı.

Önerge H.Res.226, 28 Nisan 2015 Sali gunu Kongre üyesi ve Kurallar Komitesi Başkanı Pete Sessions tarafından kongreye sunuldu. Önergede, Başkan Obama’ya “ABD’nin bölgedeki hayati menfaatlerine ve iki ulusun ortak cikarlarina dayanan, gelecek yüzyılda eşit, yapıcı, istikrarlı ve köklü Türk-Ermeni İlişkileri için çabalama’ çağrısında bulunuluyor

Türkiye ve Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleşmesinin gerek olduğunu, barış sürecini önkoşullara bağlı olmaması gerektiğini ve tarafların geçmişi değil geleceği konuşan tüm diyalogları TIP ‘in desteklediğinin altını çizen Ortiz, normalleşme sürecinin başlatılmasının Ermenistan ekonomisine büyük katkı sağlayacağı ifade etti.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?