ABD Kongresi’nden “internet savaşları”na yeşil ışık

Yakın dönemde onaylanması beklenen yasada “saldırı” şeklinin tanımı yapılmadı. Ancak bunun İran’ın nükleer tesislerini hedef alan Stuxnet gibi virüslerin kullanılması ve düşman ülkelerin enerji hatlarına zarar verilmesi gibi eylemleri kapsadığı düşünülüyor.

ABD’li vekiller, siber alandaki mücadelenin çok hızlı gelişmesinden dolayı, geleneksel askeri faaliyetleri siber operasyonlarla bağdaştıran yasaların yetersiz kaldığını düşünüyor. Bu yüzden aynı politika, prensipler ve yasal uygulamalar altında faaliyete geçirilecek yasalar öngörülüyor.

ABD-ÇİN ÇEKİŞMESİ
Obama yönetimi ve ABD’li güvenlik kurumları son yıllarda olası bir savaş tehdidine yönelik açıklamalarda bulunmuştu. Küresel alanda özel şirketlerin, sanayi ve enerji kuruluşlarına düzenlenen ve kaynağı kesin olarak belirlenemeyen birçok saldırı, Washington’un internet güvenliği ve denetimine çok daha fazla yatırım yapmaya yöneltti.

ABD’li analistler, son dönemde Çinli hacker’ların ABD’li şirketleri, savunma firmalarını ve insan hakları gruplarını hedef alarak bilgi çalmaya çalıştığına inanıyor. Hatta bu hacker’ların bazılarının Çin hükümeti için çalıştığı düşünülüyor.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?