ABD: “İsrail saldırırsa İran kontrolden çıkar”

ABD ile İsrail, İran’ın nükleer tesislerini vurup vurmama konusunda tartışmaya devam ederken, Washington, “İsrail İran’ı vurursa, İran da hem İsrail’e hem ABD’ye saldırılar düzenler” görüşünü savunuyor.

ABD’li yetkililer, İsrail’in İran’ı vurması durumunda, İran’ın kontrolden çıkacağına, ABD’yi ve İsrail’i hem füzelerle vurabileceğini, hem de sivil ve askerlere terör eylemleriyle saldırabileceğine inanıyor.

Emekli General James E. Cartwright ve bazı diğer uzmanlara göre, İran’ın karşı saldırı dâhilinde vurabileceği yerler arasında, Basra Körfezi’ndeki petrol altyapı tesisleri ve Afganistan’daki ABD birlikleri de bulunuyor.

Hem ABD’li hem de İsrailli yetkililere göre İran’ın isteyeceği son şey topraklarında topyekun bir savaş başlaması. Ancak Tahran yönetiminin ne düşündüğünü gerçekten bilmek imkansız. Dahası en detaylı stratejik çalışmalar bile ülkelerin ve liderlerin, çatışmanın en alevlendiği sırada nasıl tepki vereceğini tahmin etmek için yeterli değil.

İran’ın nükleer silah programında ilerleme kaydettiğine dair kanıtlar olsa da ABD’li istihbarat yetkilileri, İran’ın bir atom bombası üretmeye karar verdiğine dair kesin kanıt bulabilmiş değil.

Ancak İsrail’in bir önleyici saldırı başlatma ihtimali ABD’li politika yapıcıların gündemindeki en önemli madde haline geldi. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun önümüzdeki günlerde Beyaz Saray’da Başkan Obama’yla yapacağı görüşmede de bu konunun ele alınması bekleniyor.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?