ABD ordusu cinsel saldırganları koruyor

ABD ordusunda görev yapmış veya yapmakta olan 8 kadın cinsel saldırıya uğradıklarını iddia ederek mahkemeye başvurdu.

Washington bölge mahkemesinde kayıtlara geçen davada, davacı kadınlar, ABD ordusunu saldırıların faillerine müsamaha göstermek ve mağdurlarının ortaya çıkmaması için cesaretlerini kırmakla suçluyor.

Davacı kadınlardan yedisi, erkek askerlerin tecavüz veya cinsel saldırı girişiminden şikayetçiyken, biri de denizaşırı görevlerde sürekli olarak tacize uğradığını iddia ediyor.

Kadınlar, ayrıca durumu üstlerine rapor ettiklerinde, kendilerinden intikam alındığını belirtiyorlar.

Savunma Bakanlığı sözcüsü Cynthia Smith ise devam eden bir yargı süreciyle ilgili fikir belirtmesinin doğru olmadığını ancak ABD ordusunun cinsel saldırılara müsamaha göstermediğini savundu. Smith, orduda meydana gelen cinsel saldırı suçlarının önlenmesi için çok sayıda adım attıklarını da sözlerine ekledi.

ABD ORDUSUNDA CİNSEL SALDIRI YAYGIN

ABD ordusunda görev yapan her üç kadından birinin görev süresi içinde en az bir defa cinsel saldırıya ya da tacize maruz kaldığı ortaya çıktı. ABD Adalet Bakanlığı’nın verilerine göre, ABD’de her 6 kadından biri yaşamı boyunca en az bir kere cinsel tacize uğruyor. Bu iki veri karşılaştırıldığında ABD ordusunda görev yapan kadınlar, sivil olarak yaşamlarını sürdürenlere oranla iki kat daha fazla tehdit altında.

Daha önce de gündeme gelen ve davalık olan ordudaki cinsel saldırı suçlarının mağdurları, şikayetlerini üstlerine ilettiklerinde “kol kırılır yen içinde kalır” mantığıyla karşılaştıklarını anlatıyorlar. Mağdurlar, saldırganların emir-komuta zincirinin daha üst basamaklarında olmanın verdiği güvenle hareket ettiklerini belirtiyor.

Pentagon’un verilerine göre, ABD ordusunda 2010 yılında, 3 bin 158 cinsel taciz olayı rapor edildi. Söz konusu

olaylardan 529’u mahkemeye taşındı. Sadece 104’ü mahkumiyetle sonuçlandı. Oysa bu konuda hazırlanmış bağımsız bir rapora göre, ABD ordusunda 19 bin cinsel saldırı vakası, baskılar nedeniyle gizli kaldı.

Afganistan ve Irak cephelerinde savaşan ABD’li askerlerin yüzde 11’i kadınlar. Ordunun genelinde ise bu oran yüzde 15’in üzerinde. ABD ordusu içinde kadın askerlerin sayısı 200 bin civarında.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?