ABD ordusunda bir skandal daha mı

Bir grup ABD’li deniz piyadesinin, Afganistan’da, Nazi sembollü (SS) bir bayrağın önünde çektirdiği “hatıra” fotoğrafı bir skandala daha neden oldu.

California’daki Camp Pendleton üssünden yapılan açıklamaya göre, internette paylaşılmaya başlandıktan sonra tepki çeken fotoğraf için askerlere uyarı verildi ancak herhangi bir yaptırıma gerek görülmedi.

Edinilen bilgiye göre, askeri yetkililer, ilk olarak bir silah üreticisinin internet sitesinde yayımlanan fotoğraftan, 2011’in Kasım ayından beri haberdar.

Konuyla ilgili olarak Camp Pendleton üssünden yapılan açıklamada, fotoğrafın çekilmesinin “herhangi bir ırkçı nedene dayanmadığı”, SS yazılı bayrağın “yanlış yorumlandığı”, bu kısaltmanın aslında “keskin nişancı izciler” anlamına gelen “Sniper Scout”un kısaltılmış şekli olduğu iddia edildi.

EMEKLİ DENİZCİLER RAHATSIZ

Ancak, ABD ordusunda din özgürlüğünü savunan Washington merkezli Dini Özgürlükler Derneği (Military Religious Freedom Foundation) bu fotoğraftan rahatsızlık duyduklarını ve soruşturma açılmasını istediklerini belirtti.

Dernek Sözcüsü, emekli denizcilerden, “fotoğrafın kendilerini rencide ettiği” yönünde birçok şikayet aldıklarını dile getirdi.

Dini Özgürlükler Derneği ayrıca, ilgili askeri merciye ve Savunma Bakanı Leon Panetta’ya da olayla ilgili yazılı bildirimde bulundu.

Geç ay da ABD’li deniz piyadelerinin Afganistan’daki Taliban militanlarının cesetlerine işerken çekilmiş bir video kaydı ortaya çıkmıştı. ABD, büyük tepki toplayan görüntülerle ilgili inceleme başlatmıştı.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?