ABD Porto Riko’daki üssünün arazisini satıyor

ABD Deniz Kuvvetleri’nin Porto Riko’daki üssü Roosevelt Roads’un üzerine kurulduğu 8 kilometrekarelik arazi internette açık artırmaya çıkarıldı.

Associated Press’in haberine göre, dün başlayan ve üç gün sürecek olan açık artırmada, muhammen bedel, yaklaşık 2 kilometrekare büyüklüğündeki ilk parsel için 10 milyon dolar, 6 kilometrekare büyüklüğündeki ikinci parsel için ise 30 milyon dolar olarak belirlendi.

Üssün açık olduğu dönemde ikamet bölgesi olarak kullanılan arazi, satışın ardından konut ve işyeri inşaatı için kullanılacak.

Üssün çevresinde bulunan ABD Donanması’na ait yaklaşık 26 kilometrekarelik arazi ise Porto Riko devleti tarafından satın alındı. Bu alanda gezi gemileri için bir liman, oteller ve bir kumarhane inşa edilmesi için uzun vadeli bir plan yapıldı.

Şu an satılmakta olan topraklar için 2008 yılında da yine bir açık artırma başlatılmış, ancak hedeflenen rakamlara ulaşılamadığı için satış iptal edilmişti.

ABD ordusunun, yakınlarda bulunan Vieques adasını bombardıman menzilitestinde kullanmayı bırakmasının ardından Roosevelt Roads üssü kapatılmıştı.

Roosevelt Roads, 1943 yılında bir donanma üssü olarak kurulmuş, ilerleyen yıllarda da ordunun bölgedeki karargahı olmuştu. ABD, protestoların ardından Vieques adasını bomba denemeleri için kullanmayı bırakınca, üs de boşa çıkmıştı.

Vieques o günden bu yana popüler bir turist merkezi haline geldi. Ancak üssün kapatılmasının ardından yakınlardaki Porto Riko şehirleri ağır bir ekonomik sıkıntı içine girdi.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?