ABD Posta Servisi batıyor

Haberleşme teknolojisindeki akıl almaz hızdaki gelişim ve kolay haberleşme imkanları posta ve mektup kültürünü hızla öldürüyor bunun sonucunda posta şirketlerin geleceklerini karartıyor.

Elektronik postaların insanların haberleşme ihtiyacının büyük bir kısmını gidermesinin yanında gelişen kısa mesaj servisleri ve sosyal paylaşım ağları günümüzde bizlerin haberleşme ve paylaşma ihtiyaçlarımızı gideriyor.

Artık gurbete çalışmaya ya da okumaya gidenler tanıştıkları yeni dünyaları Facebook albümlerinde sevdikleri ile paylaşıyor, aşıklar hasretlerini cep telefonlarındaki hatıralara bakarak bastırmaya çalışıyorlar. Hal böyle olunca posta şirketlerine olan ihtiyacımız azalıyor böylelikle şirketlerin gelecekleri de tartışılmaya başlandı.

Geçtiğimiz haftalarda 583 bin çalışanı olan Amerikan Posta Servisi (USPS) 120.000 çalışanını işten çıkarmaya hazırlandığını duyurdu. 2010 yılında yaklaşık 8.5 milyar dolar zarar etmesi sonrasında 7.500’i yönetici olmakla beraber 110.00 kişiyi işten çıkaran USPS’in, Eylül ayından sonra çalışanlarının sigorta masrafları için ödemesi gereken 5.5 milyar doları karşılayamayacağı söyleniyor.

120.000 gibi oldukça ciddi sayıda çalışanı işten çıkarmak elbette kolay bir süreç olmayacak. Kongre’den onay almanın yanı sıra sendika ile şirket arasında oldukça sert bir sürecin yaşanması beklentiler arasında.

Amerika Sorumluluk Ofisi uyarmış

Amerika Birleşik Devletleri gibi USPS’de borç alma limitini neredeyse asmış durumda ve
çalışanların gelecekleri ise Kongre’den çıkacak ek bütçeye göre şekillenecek.

Amerika Sorumluluk Ofisi 2009 yılının Haziran ayında yayınlamış olduğu raporunda USPS’deki artan mali krizin vergi mükelleflerini ve ABD Hazinesi’ni mali yardım sağlamak zorunda bırakacağını belirtmişti.

2009 yılında USPS’in mali durumunun ”yüksek kriz” seviyesinde olduğunu öngören GAO (Goverment Acoountability Office) şirketin 2010 mali yılında 7 milyar doların üzerinde rekor bir zarar yaşayacağını tahmin etmişti ki 2010 mali yılında USPS yaklaşık 8.5 milyar dolar zarar etti.

Dev şirket

Doların gülen yüzü Benjamin Franklin tarafından 1775 yılında Philadelphia’da Amerika Posta Ofisi (USPO) isminden Amerika Posta Servisi’ne dönüştürülerek kurulan şirketin ekonomik sıkıntılarla boğuşması ve ekonomik kriz sonrasındaki geleceğinin tartışılması ise oldukça manidar.

USPS şayet sivil bir şirket olsaydı 583.00 çalışanı ile Amerika Birleşik devletlerinin Wal-Mart’tan sonra en büyük şirketi olmasının yanı sıra 218.000 araçlık filosu ile de dünyanın en büyük araç filosuna sahip şirketi olacaktı.

2006 yılı resmi belgelerine göre USPS günde 660 milyon adet postayı 142 milyon noktaya iletiyor. Bunun yanı sıra 2011 yılı verilene göre USPS 31.000 postanesi ile yılda 177 milyar parça mektubu taşıyor.

‘Going Postal’

Amerikan argosunda kontrolünü yitirme, aşırı sinirlilik hali için kullanılan ‘going postal’ deyimi USPS çalışanlarının kontrolünü yitirip sağa sola ateş açmasından geliyor. ‘Going postal’ ifadesi 1986’dan bu yana USPS çalışanlarının katliamlarla yöneticilerini, iş arkadaşlarını, polisleri ya da kamu çalışanlarını öldürmeleri nedeniyle ortaya çıkmış.

1986-1993 yılları arasında postacı isyanlarında 40’dan fazla kişi hayatını kaybetti. USPS’in çok sayı da çalışanını işten çıkarmaya hazırlanıyor olması, çalışanların psikolojik durumlarını nasıl etkileyeceği ve toplumsal yaralara neden olup olmayacağı ise kafalarda soru işaretleri oluşturuyor.

1991’de Michigan’da ‘isyankar’ davranışları gereği işten çıkartılan Thomas Mcllvane kendisi de dahil olmak üzere 5 kişiyi tüfekle ateş ederek öldürmüştü. Ayrıca Thomas’ın daha öncesinde kaba davranışları nedeniyle dikkat çekmiş.

6 Mayıs 1993’de iki farklı nokta posta memurları cinayet işledi. Michigan’da bir postanede Lawrence Jasion’ın kendisiyle birlikte 2 kişiyi daha öldürmesinden birkaç saat sonra Kaliforniya’da Mark Richard Hilbun iki posta memurunu öldürdükten sonra annesini de öldürmüştü. 1993 yılının Şubat ayında şirket küçülme politikası gereğince İşyeri Çevre Analistleri ofisini kapatmıştı. Meydana gelen bu cinayetler sebebiyle USPS oldukça zor günler geçirmişti.

Western filmlerinde haydutlar posta arabasının önünü keserler, gölgesinden hızlı kovboy Red Kitt’in en önemli görevlerinden biri de posta arabası hırsızlarını yakalamak ve araçların güvenliğini sağlamaktır. (M.Furkan Özdil / USASABAH)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?