ABD Rusya’yı Suriye konusunda ikna etmeye çalışacak

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton bu amaçla, bugün Washington’da başlayacak olan G-8 dışişleri bakanları toplantısı süresince, Rus meslektaşı Sergey Lavrov ile “çok yoğun iki gün geçireceklerini düşündüğünü” söyledi.

ABD Deniz Akademisi’nde konuşan Clinton Rusya’yı Suriye’ye “sert” diplomasi uygulamaya ikna etmeyi amaçladığını belirtti. ABD Dışişleri Bakanı, bu kapsamda konuyu tekrar Güvenlik Konseyi’ne taşıyıp taşımama konusunda karar vermeye çalışacaklarını söyledi.

“ESAD’I İKTİDARDA TUTAN RUSYA”

Suriye’deki şiddet olaylarının bölgesel bir çatışmaya yol açabileceği uyarısında bulunan Clinton, “Rusya’nın Suriye’deki şiddeti sona erdirme çabalarımıza katılmayı reddetmesi, Esed rejiminin iktidarda kalmasına, kendi halkının, bölgenin ve tüm dünyanın taleplerini görmezden gelmesine yol açıyor” dedi.

Clinton bu açıklamaların öncesinde, Japonya Dışişleri Bakanı Koichiro Gemba ile görüşmesinin ardından düzenlenenbasın toplantısında Suriye’nin Annan planına uymadığını ileri sürdü.

DAVUTOĞLU İLE GÖRÜŞTÜ

Türkiye’ye geçmeye çalışan mültecilere ateş açıldığını iddia eden Clinton, konunun G-8 toplantısında da ele alınacağını söyledi.

Clinton, BM’nin merkezinin bulunduğu New York’ta ve diğer başkentlerde konuyla ilgili yoğun müzakereler yürüttüklerini ifade ederek,“Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile de görüştüm. Bu konuyu G-8 dışişleri bakanları toplantısında konuşacağız. Bu konuyu Rusya Dışişleri Bakanı SergeyLavrov’la görüşmemde özellikle öne çıkaracağım ve Perşembe günü BM GüvenlikKonseyi doğrudan Annan’ı da dinleyecek” dedi.

SURİYE’YE YÖNELİK İLERİ ADIMLAR GÜNDEMDE

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü VictoriaNuland, Suriye’de Esad rejiminin, BM ve Arap Birliği’nin özel temsilcisi KofiAnnan’ın planını uyguladığına dair hiçbir belirti bulunmadığını söyledi.

Nuland günlük basın toplantısında, ABD yönetiminin “ileri adımları” düşündüğünü belirtti.

BM Güvenlik Konseyi’nin Suriye hakkındaki bağlayıcı olmayan kararında, Annan planına uyulmaması durumunda “ileri adımların” gündeme gelebileceği söylenmişti.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?